Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Oddali krew... z Chystusem

Główne zdjęcie
Wraz z krwią płynie ludzka życzliwość (fot. Tadeusz Babiel)

Ponad 28 litrów krwi przyniosła niedzielna, wielkopostna akcja krwiodawcza w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Parafianie oddają krew już po raz kolejny w ramach cyklicznej akcji „Oddaj krew z Chrystusem”. Tym razem do punktu krwiodawstwa, w parafialnym Centrum Katolickim im. Jana Pawła II zgłosiło się 71 osób. Niestety nie wszyscy tego dnia mogli oddać krew.

Termos z workami nadziei i życia (fot. Tadeusz Babiel)
Termos z workami nadziei i życia (fot. Tadeusz Babiel)

„Spośród tych, którzy przybyli, aby oddać krew, uczynić to mogło 63 osoby” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej parafii. - „Ostre wymogli selekcyjne sprawiły, że krwiodawców eliminowały przebyte niedawno lub trwające choroby oraz niektóre przyjmowane leki”.
Krwiodawcą może być osoba zdrowa, w wieku 18–60 lat. Każdorazowo, przed zakwalifikowaniem do oddania krwi, po wypełnieniu ankiety dotyczącej stanu zdrowia, przeprowadzana jest podstawowa analiza morfologiczna próbki krwi (minimalna ilość pobierana z palca) oraz badanie lekarskie potencjalnego dawcy.
Mimo wykluczenia ośmiu chętnych do podzielenia się z potrzebującymi swoją krwią organizatorom parafialnej akcji i tak udało się zebrać ponad 28 litrów życiodajnego płynu, który trafił jeszcze tego samego dnia do dalszej obróbki w stacji krwiodawstwa.

Od niedawna, w województwie podlaskim, każdy krwiodawca może otrzymać specjalną kartę, zawierającą informacje dotyczące jego krwi. Taka plastikowa karta z wdrukowaną weń fotografią, staje się rodzajem legitymacji, która może okazać się bardzo pomocna w sytuacji zagrożenia życia. Warto więc posiadać ją zawsze przy sobie. Chcąc uzyskać taką kartę, krwiodawca zgłaszający się do oddania krwi przedkłada zdjęcie z zamieszczonymi na odwrocie danymi: imię (imiona), nazwisko i PESEL oraz wypełnia odpowiednie zgłoszenie. Po kilku (kilkunastu) dniach kartę można odebrać w Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę