Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Palikot w Łomży: Politycy się boją..., a ja nie

Janusz Palikot, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków, w sobotni wieczór przyjechał do Łomży. Na spotkanie z nim przybyło kilkadziesiąt osób – przede wszystkim emeryci i młodzież. Palikot, który objeżdża Polskę promując swój Ruch Poparcia Palikota mówił o nieudolności i obłudzie rządzących, a także o tym co chce zrobić dla Polski. - Uważam, że idzie zakończenie PO-PIS-u, a 10 kwietnia ostatecznie rozstaniemy się z tym światem politycznym – mówił Janusz Palikot pytany jak będzie wyglądała Polska po jesiennych wyborach. - Ruch Poparcia może wygrać. Mamy 16% emocjonalnego poparcia – dodawał powołując się na wyniki uzyskiwane z ankiet telefonicznych „partyjnego” call center.

Spotkanie w sali Hotelu Gromada rozpoczęło się od cukru. Palikot mówił, że miał go sprzedawać w Łomży po 2,5zł za kilogram, ale niestety cały ładunek został sprzedany wcześniej w Suwałkach, Augustowie i Grajewie.
- Dopłacamy do cukru, aby pokazać obłudę. Interwencji na rynku cukru powinna dokonać Agencja Rynku Rolnego, a ona siedzi cicho i czeka nie wiadomo na co – mówił Palikot dodając, że nie pamięta, aby interwencja Agencji kiedykolwiek doprowadziła do realnej obniżki cen. - Politycy są od obniżania cen – podkreślał.
Mówił też o arogancji władzy, podając jako przykład 30 tys zł premii dla marszałka Sejmu w momencie gdy rząd i premier każe nam oszczędzać na budowie dróg, mówi o konieczności wprowadzenia dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i sięga po pieniądze zgromadzone przez Polaków w OFE. Tymczasem w ocenia Palikota „pieniądze w Polsce są, premier kłamie, bo nie ma odwagi podjąć  decyzji”.
- Rocznie misja w Afganistanie kosztuje nas 1,3 mld zł, a prezydent Komorowski misję wydłużył do 2014 roku (...). Fundusz Świadczeń Kościelnych to kolejny 1,1 mld zł. (...) Po co nam podwójna administracja w ZUS i KRUS(...) Spółki PKP to 5 mld dotacji.(...) - wymieniał Palikot, malując przy tym obrazkowe historie, które co rusz wzbudzały entuzjazm widzów.
- II RP zbudowała Centralny Okręg Przemysłowy i Gdynię, a co teraz Polska zbudowała przez 20 lat? - pytał Palikot. I odpowiadał – nie widzę tego typu inwestycji, a bez tego nie da rady zwalczyć bezrobocia. W jego ocenie to największa polska bolączka, a „polityka zatrudnieniowa ma być  głównym celem lewicowej formacji jaką jest Ruch Poparcia Palikota”.
- 3 mln bezrobotnych w kraju, plus 4 mln Polaków którzy wyjechali za pracą – to jest skala prawdziwego bezrobocia w Polsce. 7 mln ludzi nie płaci składek do ZUS, to stąd są te problemy - podkreślał, dodając: „odszedłem z PO, gdy było u szczyty popularności, bo nie godziłem się na dreptanie w miejscu”. Palikot mówił, że wie co i jak trzeba w Polsce zmienić. A wszystko powinno zacząć się od zmiany systemu politycznego.
- Decyzje oznaczają ryzyko, a tego boją się politycy, że nie dostaną się do parlamentu i nie będą mieli pracy. Obecny system konserwuje władzę. Mamy te same twarze od 20 lat – podkreślał.
Pierwszą zmianą postulowaną przez Palikota jest likwidacja dotacji budżetowych dla partii politycznych i kościołów. W zamian za to ludzie sami mieliby decydować na co przekażą 2,5% zamiast 1% swoich podatków – na partie, kościół czy OPP.
- To zmiana rewolucyjna. To oznacza koniec polityki w kościele.(...) Politycy, jak im nie wpłacimy, mają pustą kasę, a więc muszą o państwa zabiegać, prosić co roku(...). Bez tego nie będzie lepszego państwa – podkreślał Palikot.
Kolejne postulowane zmiany „w systemie” to kadencyjność (tak jak prezydenta RP do dwóch kadencji,) także szefów partii i posłów, likwidacja Senatu, ograniczenie do 360 liczby posłów, likwidacja powiatów, zmniejszenie o 20% liczby radnych gmin i sejmików.
- Bez uzdrowienia polskiej polityki nie da się zrobić lepszego państwa. Dziś obywatele czegoś chcą a politycy mogą tego nie robić – podkreślał Janusz Palikot, dodając, że od czasu do czasu w polityce musi się pojawić ktoś taki jak on. - Musimy to zmienić i my to zmienimy – podkreślał.

W części „dyskusyjnej”, gdy Palikot odpowiadał na pytania z sali, mówił m.in. o braku właściwego nadzoru nad służbami specjalnymi (w Polsce w ubiegłym roku 1 milion 100 tysięcy ludzi było podsłuchiwanych), o nieudolności systemu wymiaru sprawiedliwości (w Polsce prawomocny wyrok zapada średnio po trzech latach, w Czechach po 70 dniach, a na Węgrzech po 90 dniach), o rozroście biurokracji (za rządów Tuska i Pawlaka przybyło nam 61 tys urzędników), o konieczności rewizji polityki proamerykańskiej (polityka na kolanach wobec USA, a jej efekty to 3% polskiego handlu i 57 zabitych polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie), o pochowaniu na Wawelu byłego prezydenta RP (nic nie zrobił) i konkordacie (którego w ocenia Palikota wcale nie trzeba wypowiadać, aby skutecznie wprowadzić rozdział kościoła od państwa).
Pytany o jego przewidywania odnośnie wyniku jesiennych wyborów parlamentarnych Janusz Palikot, powołując się na wyniki wewnętrznego call center mówił, że Ruch Poparcie te wybory może wygrać.
- Z tych telefonicznych ankiet wychodzi, że mamy 16% emocjonalnego poparcia. Nie wszyscy w to wierzą, że to ma taką skalę – mówił.
W jego ocenie jesienne wybory może też wygrać SLD, „ale będzie to bardziej spłaszczone”.
- Nie będzie już czegoś takiego jak PO z 40% poparciem – mówił, dodając że gotów jest na koalicję z PO jak i SLD.
-  Obojętne kto. Jedni i drudzy kręcą i trzeba ich pilnować – dodawał, kategorycznie wykluczając jedynie koalicję z PiS.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę