Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

1 kwietnia... święto w Łomży

Dziś mija 72. rocznica powrotu Łomży do Mazowsza. 1 kwietnia 1939 roku Łomża wraz z całym powiatem łomżyńskim została wyłączona administracyjnie z województwa białostockiego i przyłączona do województwa mazowieckiego. Stało się to na mocy ustawy z 9 kwietnia 1938 roku „o zmianie granic województw: białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego i warszawskiego” (Dz.U. 1938 nr 27 poz. 240). Pod dokumentem podpisali się ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki oraz Prezes Rady Ministrów i Minister Spraw Wewnętrznych Sławoj Składkowski.

Jak podaje Jerzy Jastrzębski w książce pt. "Był taki dzień" pięć lat wcześniej, 1 kwietnia 1934 roku, Rada Miejska w Łomży została rozwiązana, a w mieście wprowadzono zarząd komisaryczny.  Natomiast 1 kwietnia 1958 roku Przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki objął honorowe przewodnictwo Komitetu Obchodów 1000-lecia Łomży.
Z późniejszych wydarzeń z prima aprilis, które przeszło do historii nie tylko Łomży, są kartki na mięso i jego przetwory, które wprowadzono w całym kraju 1 kwietnia 1981 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę