Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Radni w sprawie alkoholi... Prawie jak Salomon

Główne zdjęcie
Ojciec Apolinary Kaźmierak podczas sesji Rady Miasta Łomża

Radni Łomży nie zgodzili się aby lokale z alkoholem w obrębie „starówki” mogły być bliżej obiektów chronionych, ale zgodzili się za dwukrotnym zwiększeniem liczby koncesji na sprzedaż alkoholi mocnych w sklepach. Teraz takich punktów ma być 50. Przed głosowaniem radnych do głosu dopuszczono m.in. Ojca Apolinarego Kaźmieraka z działającego przy Klasztorze Kapucynów Bractwa Trzeźwości, oraz ks. Jacka Czaplickiego, który wypowiadał się także w imieniu biskupa łomżyńskiego. Obaj duchowni przekonywali radnych, że projekty uchwał alkoholowych są złe. - Chciałbym uklęknąć przed państwem i prosić, nie róbcie takich rzeczy młodemu pokoleniu naszego kochanego miasta – mówi ks. Jacek Czaplicki, dodając, że z kilkunastoletniej jego pracy duszpasterskiej z młodzieżą wynika, że co trzecia spowiedź młodych ludzi dotyczy albo alkoholu i dzieci alkoholików.

Dwa projekty uchwał alkoholowych na sesję Rady Miasta skierował formalnie prezydent Mieczysław Czerniawski, ale wcześniej w tej sprawie zwróciła się do niego jedna ze stałych Komisji RM. Pierwsza uchwała dotyczyła zmniejszenia wymaganej prawem odległości punktu sprzedaży gastronomicznej alkoholu w obrębie „starówki” czyli ulic: Stary Rynek, Długa, Dworna, Krótka, Farna, Rządowa, Gierczyńska, Sienkiewicza. Plac Niepodległości, Krzywe Koło, Senatorska, Woziwodzka, od obiektu chronionego czyli m.in. szkoły, biblioteki, muzeum i kościoła  z 90 do 30 metrów. Drugi projekt uchwały dotyczył zwiększenia koncesji na sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 4,5% innych niż piwo z obecnych 25 do 50.
W trakcie procedowania pierwszej uchwały pojawiła się m.in. poprawka Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego, aby w przypadku zmniejszania odległości lokalu od obiektu chronionego, poza „starówką” zmniejszyć odległości od lokalu z alkoholem do 50 metrów, ale ta poprawka, a jak się później okazało także cała zgłoszona przez prezydenta uchwała, przepadła.
Nim jednak radni głosowali powstał problem formalny. Okazało się, że nie wszyscy członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zgodnie z prawem musi opiniować tego typu uchwały, uczestniczyli w jej posiedzeniu, bo nie otrzymali zaproszeń z informacją, że na niej mają być opiniowane projekty uchwał. Przewodniczący Komisji, Wiesław Jagielak, argumentował, że kiedyś ustalono, że jej posiedzenia są we wtorki, więc zaproszeń się nie wysyła. W ocenie radcy prawnego ratusza Mieczysława Jagielaka zgłoszone uwagi, odnośnie ewentualnych błędów formalnych w postępowaniu tej Komisji, nie uniemożliwiają procedowania nad uchwałami radnym.
W dyskusji podczas sesji podnoszono kwestie prawnego określenia granicy obiektu chronionego, oraz odwoływano się do, uchwalonego kilka tygodniu temu przez radnych, Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok, w którym jako priorytetowe zadania zapisano m.in. ograniczenie dostępności alkoholu.
Przy głosowaniu nie bez znaczenia były zapewne także wystąpienia Ojca Apolinarego Kaźmieraka, który od ponad 40 lat działa w duszpasterstwie trzeźwości, w tym ponad 20 lat w Łomży, i ks. Jacka Czplickiego z Kurii Biskupiej. Obaj duchowni przekonywali radnych, że przyjęcie uchwał, i co za tym idzie, zwiększenie dostępności alkoholu w Łomży, jest złym działaniem.

- Chodzi tylko o pieniądze – mówił ks. Czaplicki, argumentując, że dokumenty unijne, jak i najnowsze rządowe, zalecają ograniczenia w dostępności alkoholu. - Także w USA i Kanadzie alkohol wycofano z supermarketów i stacji paliw i można go sprzedawać tylko w specjalnych wydzielonych sklepach. A partnerskie miasto ze Szwecji, podobnej wielkości jak Łomża, ma tylko trzy punkty w których można kupić alkohol – przekonywał duchowny podkreślając, że w Łomży alkohol można kupić całą dobę, bo jest dostępny na stacjach paliw.
Ostatecznie, gdy doszło do głosowania za przyjęciem pierwszej uchwały – dotyczącej odległości - zagłosowało 10 radnych wobec 13, którzy głosowali przeciw. W przypadku drugiej uchwały – zwiększenia liczby sklepów z alkoholem - proporcje się odwróciły „za” głosowało 11 radnych, 9 było „przeciw”, a trzech kolejnych wstrzymało się od głosu.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę