Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Samorządy na bakier z prawem...

W stosunku do 189 uchwał podejmowanych przez samorządy z województwa podlaskiego w ubiegłym roku wojewoda podlaski stwierdzał ich nieważność w całości lub części. Liczba wydanych w 2010 roku rozstrzygnięć nadzorczych jest większa o 21 w porównaniu z 2009 rokiem. Teoretycznie jest tak, że czym większy samorząd tym rzadziej błędy się zdarzają. Sejmik miał niej niż 1% uchwał wadliwych, w przypadku powiatów współczynnik ten wyniósł 1,37%, a gmin aż 3,69%. W praktyce bywa z tym różnie... W mieście Łomży ryzyko, że zapisy uchwały mogą być bezprawne przekroczyło 6%, w Nowogrodzie 15%, a w Stawiskach aż 17%.

Jak wynika z „analiza działalności uchwałodawczej organów gmin, związków międzygminnych, powiatów oraz samorządu województwa podlaskiego za 2010 rok” w wyniku kontroli legalności uchwał, które w minionym roku wpłynęły do organu nadzoru stwierdzono nieważność (w całości lub w części) 189 uchwał organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. I  choć liczba wydanych w 2010 roku rozstrzygnięć nadzorczych jest większa o 21 rozstrzygnięć w porównaniu z ilością podjętych w 2009 roku aktów nadzoru, to w sumie - w ocenie prawników wojewody - działalność prawodawczą samorządowców należy „ocenić pozytywnie, pomimo utrzymującej się od kilku lat dość znacznej liczby rozstrzygnięć nadzorczych”. Największe trudności samorządowcom sprawiały uchwały z dziedziny spraw oświatowych oraz planistycznych, przy czym prawnicy PUW podkreślają, że w 31 gminach i w 8 powiatach działalność uchwałodawcza w 2010 r. nie budziła żadnych zastrzeżeń.

Niestety wśród samorządów w stosunku do których uchwał prawnicy wojewody podejmowali najczęściej działania jest także miasto Łomża. Na 96 przyjętych w ubiegłym roku przez Radę Miejską uchwał wojewoda rozstrzygnięcia nadzorcze wydawał w stosunku do 6. Żaden z samorządów w województwie nie dorobił się większej liczby, przy czym Nowogród i Wiżajny miały tyle samo. Warto zaznaczyć jednak, że samorządy te przyjmowały znacznie mniej uchwał niż w Łomży, odpowiednio 42 i 38.

Dodać wypada że najbardziej twórczymi samorządami w województwie są: Białystok (ze 160. uchwałami, i tylko w stosunku do 2 z nich wojewoda wydawał rozstrzygnięcia nadzorcze), Sejmik Województwa Podlaskiego (106 uchwał, 1 rozstrzygnięcie) i Suwałki (103 uchwały i 2 rozstrzygnięcia).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę