Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Taniego „miejskiego” paliwa w Łomży nie będzie

Na zmodernizowanej stacji paliw w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży nie będzie prowadzona sprzedaż „taniego” paliwa mieszkańcom. Ratusz obawia się, że uruchomienie tu takiej sprzedaż mogłaby skutkować koniecznością zwrócenia część unijnego dofinansowania jakie miasto pozyskało z funduszy unijnych. Przypomnijmy stacja została zmodernizowana w ramach projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego Łomży i okolic – etap II”, którego głównym elementem jest zakup 22 nowych autobusów komunikacji miejskiej.

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że prezydent Mieczysław Czerniawski polecił sprawdzić prawną możliwość uruchomienia na stacji paliw MPK przy ul. Spokojnej sprzedaży paliwa wszystkim mieszkańcom. O takiej możliwości mówiono już w poprzedniej kadencji samorządu, a wnioskodawcy argumentowali, że przyczyniłoby się to do obniżki cen paliw na innych, komercyjnych, stacjach paliw w mieście.  Wielu kierowców na własnej skórze doświadcza bowiem, że w innych miastach regionu można zatankować paliwo o kilka, czasami nawet kilkanaście groszy taniej niż w Łomży. Niestety wychodzi na to, że przynajmniej w ciągu najbliższych 6 lat  konkurencyjna, miejska stacja paliw w Łomży nie powstanie. Jak podaje Łukasz Czech, z biura prasowego ratusza, poza obawą o utratę unijnego dofinansowania „zdaniem pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży, w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości sprzedaży paliwa mieszkańcom przez Miasto”.
- Zakres działalności gospodarczej, jaką może prowadzić gmina określa art. 7 ustawy o samorządzie gminnym i działalność polegająca na sprzedaży paliw nie jest ujęta w tym przepisie – podaje Czech dodając iż „również inne przepisy ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o gospodarce komunalnej wskazują, że gmina nie może prowadzić działalności typu stacja paliw w formie spółki prawa handlowego, jak również takiej działalności nie może prowadzić zakład budżetowy.”
- Zakończenie inwestycji przewidziane jest w tym roku, więc jeżeli sytuacja prawna umożliwi udostępnienie tej stacji paliw dla mieszkańców, to do tematu będzie można wrócić najwcześniej za 6 lat – informuje Łukasz Czech.
Zgodnie z projektem jaki uzyskał dofinansowanie unijne stacja paliw MPK miała służyć tylko na potrzeby tego miejskiego zakładu budżetowego. Niemniej teraz władze Łomży będą chciały to zmienić.
- Władze miasta będą dążyły do tego, aby poprzez zmodernizowaną stację paliw MPK w paliwa były zaopatrywane inne miejskie firmy komunalne, co powinno obniżyć koszty eksploatacji używanych przez nie pojazdów – podaje Czech.

Przypomnijmy, całkowita wartość projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego Łomży i okolic - etap II” przekracza 30 mln zł, a wartość uzyskanego dofinansowania sięga 14,5 mln zł. Główna część projektu czyli zakup 22 nowych autobusów (będą to Scanie) i doposażenie 15 „starych” Volvo zapłacimy niemal równe 24 mln 300 tys zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę