Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

„Sprawa Venedy” odroczona

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku bezterminowo odroczył sprawę zgodności z prawem uchwały Rady Miasta Łomża dopuszczającą realizację u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej centrum handlowego ze sklepem wielkopowierzchniowym. Legalność tej uchwały podważają dwie mieszkanki Łomży, właścicielki działek których dotyczył uchwalony wówczas plan zagospodarowania przestrzennego.

Już od ponad 10 lat, kielecki developer Echo Investment, chce w tym miejscu wybudować galerię handlową „Veneda”. Inwestor ma już wszystkie niezbędne do realizacji inwestycji działki, ale póki co nie ma pozwolenia na budowę obiektu.
Niejako obok toczy się postępowanie sądowo-administracyjne dotyczące zgodności z prawem uchwały Rady Miasta Łomży z czerwca 2009 roku dotyczącej planów zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego realizację w tym miejscu hipermarketu czyli galerii handlowej ze sklepem wielkopowierzchniowym. Uchwałę  zaskarżyły dwie właścicielki, znajdujących się w sąsiedztwie działek, które zarzucają władzom miasta popełnienia szeregu błędów podczas uchwalania planu. W czerwcu ubiegłego roku WSA w Białymstoku  ich skargę odrzucił, choć uznał za słuszną część argumentów,  niemniej w ocenie sądu „nie można przypisać cech istotnego naruszenia” prawa, a tylko takie może skutkować uznaniem chwały z niezgodzoną z prawem. Łomżanki od tego wyroku odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w grudniu ubiegłego roku  uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku. Naczelny Sąd Administracyjny zasądził także od miasta na rzecz obu skarżących kobiet kwotę po 450 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Dziś sprawa spornej uchwały ponownie trafiła na wokandę białostockiego WSA, ale rozprawy nie było. Jak poinformowano nas w sądzie pełnomocnik organu wydającego uchwałę czyli władz Łomża przedstawił pisemną odpowiedź, na skierowane jeszcze w lutym do sądu pismo pełnomocnika skarżących. Wobec nieobecności podczas rozprawy tego pełnomocnika sąd odroczył rozprawę zobowiązując jednocześnie pełnomocnika skarżących do ustosunkowania się to przekazanej odpowiedzi w ciągu siedmiu dni. Dopiero wówczas zostanie wyznaczony termin ponownej rozprawy. 

Przypomnijmy to nie pierwszy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący terenów u zbiegu Sikorskiego in Zawadzkiej, który staje się przedmiotem rozpraw sądowych. Kilka lat temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, wskutek skargi mieszkańców, właścicieli okolicznych działek, stwierdził nieważność odpowiedniej uchwały Rada Miasta z 2005 roku,  jako podjętej z naruszeniem zasad sporządzania planu miejscowego oraz z istotnym naruszeniem trybu jego sporządzania.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę