Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Veneda będzie czy nie? – decydujące starcie

Główne zdjęcie
Tak miałaby wyglądać łomżyńska Galeria Veneda

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku dziś ponownie ma zająć się uchwałą Rady Miasta Łomża dopuszczającą realizację u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej centrum handlowego ze sklepem wielkopowierzchniowym. Właśnie taki obiekt, od ponad 10 lat, chce tu postawić kielecki developer Echo Investment. Niemniej dotychczas cała inwestycja jest tylko w planach, bo miasto nie może sobie poradzić z uchwaleniem zgodnego z prawem planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego realizację w tym miejscu hipermarketu.

Przypomnijmy pierwszy plan zagospodarowania przestrzennego który dopuszczał tu budowę hipermarketu Rada Miasta Łomży przyjęła na początku 2005 roku. Rok później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, na skutek skargi trojga właścicieli działek objętych planem stwierdził nieważność uchwały jako podjętej z naruszeniem zasad sporządzania planu miejscowego oraz z istotnym naruszeniem trybu jego sporządzania.
W następstwie powyższego Rada Miejska Łomży w połowie 24 czerwca 2009 podjęła ponowną uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta Łomża i ponownie dopuściła tu budowę galerii handlowej ze sklepem wielkopowierzchniowym. Uchwałę  zaskarżyły dwie właścicielki działek w sąsiedztwie, które zarzucają władzom miasta popełnienia szeregu błędów podczas uchwalania planu. W czerwcu ubiegłego roku WSA w Białymstoku  ich skargę odrzucił, choć uznał za słuszną część ich argumentów,  niemniej w ocenie sądu „nie można przypisać cech istotnego naruszenia” prawa, a tylko takie może skutkować uznaniem chwały z niezgodzoną z prawem. Łomżanki od tego wyroku odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w grudniu ubiegłego roku  uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku. I właśnie dziś sprawa ta ponownie trafia na wokandę.
Dodajmy, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z grudnia ubiegłego roku zasądził także od miasta na rzecz obu skarżących kobiet kwotę po 450 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę