poniedziałek, 25 marca 2019 napisz DONOS@

Veneda będzie czy nie? – decydujące starcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku dziś ponownie ma zająć się uchwałą Rady Miasta Łomża dopuszczającą realizację u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej centrum handlowego ze sklepem wielkopowierzchniowym. Właśnie taki obiekt, od ponad 10 lat, chce tu postawić kielecki developer Echo Investment. Niemniej dotychczas cała inwestycja jest tylko w planach, bo miasto nie może sobie poradzić z uchwaleniem zgodnego z prawem planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego realizację w tym miejscu hipermarketu.

Tak miałaby wyglądać łomżyńska Galeria Veneda
Tak miałaby wyglądać łomżyńska Galeria Veneda

Przypomnijmy pierwszy plan zagospodarowania przestrzennego który dopuszczał tu budowę hipermarketu Rada Miasta Łomży przyjęła na początku 2005 roku. Rok później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, na skutek skargi trojga właścicieli działek objętych planem stwierdził nieważność uchwały jako podjętej z naruszeniem zasad sporządzania planu miejscowego oraz z istotnym naruszeniem trybu jego sporządzania.
W następstwie powyższego Rada Miejska Łomży w połowie 24 czerwca 2009 podjęła ponowną uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta Łomża i ponownie dopuściła tu budowę galerii handlowej ze sklepem wielkopowierzchniowym. Uchwałę  zaskarżyły dwie właścicielki działek w sąsiedztwie, które zarzucają władzom miasta popełnienia szeregu błędów podczas uchwalania planu. W czerwcu ubiegłego roku WSA w Białymstoku  ich skargę odrzucił, choć uznał za słuszną część ich argumentów,  niemniej w ocenie sądu „nie można przypisać cech istotnego naruszenia” prawa, a tylko takie może skutkować uznaniem chwały z niezgodzoną z prawem. Łomżanki od tego wyroku odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w grudniu ubiegłego roku  uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku. I właśnie dziś sprawa ta ponownie trafia na wokandę.
Dodajmy, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z grudnia ubiegłego roku zasądził także od miasta na rzecz obu skarżących kobiet kwotę po 450 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę