Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Mniej nietoperzy wokół Łomży

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Nocki Natterera, nocki rude i gacki brunatne to nietoperze najczęściej zimujące w piwnicach i ziemiankach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz w jego otulinie. Akcja liczenia hibernujących ssaków odbyła się w lutym. Przeprowadzający „spis nietoperzy” doliczyli się w sumie 138 osobników. To mniej więcej połowa w stosunku od liczby nietoperzy zliczanych w latach poprzednich.

Jak podają organizatorzy „spisu nietoperzy” w tym roku, ze względu na silne mrozy i dużą ilość śniegu uniemożliwiająca dotarcie do  zimowych kryjówek tych ssaków na terenie ŁPKDN, odwiedzili tylko 18 miejsc w których dotychczas zimowały nietoperze. Niemniej stwierdzono także znacznie mniejszą liczbę tych ssaków w jednym z najważniejszych miejsc hibernacji naszego regionu – w piwnicach starego browaru w Drozdowie. W ocenie ekspertów może to być spowodowane srogimi mrozami jakie panowały tej zimy. Ponadto warunki w piwnicach browaru były nieco surowsze z uwagi  na nieprecyzyjne zabezpieczenie okien przed zimą. Zakłada się, iż nietoperze mogły znaleźć korzystniejsze warunki do przetrwania zimy w pobliskich przydomowych piwnicach.
W sumie w tym roku naliczono 138 hibernujących nietoperzy. Były to głównie nocki Natterera (64 sztuki), nocki rude (42)  i gacki brunatne (25). Jedynie w 7 przypadkach przeprowadzającym liczenie nie udało się określić gatunku do jakiego należy obserwowany nietoperz.

źródło: ŁPKDN


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę