Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@
_ nowa strona parku____________________________ www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ____________________________ nowa strona parku _

Pozostałe wiadomości

Inne Strony ............................................. www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ............................................. www.drozdowo.sor-albatros.pl .............................................

Liczenie nietoperzy-luty 2011

(zdjęcia w galerii)

 

Coroczna akcja liczenia nietoperzy na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz w jego otulinie odbyła się w miesiącu lutym. Pracownicy Parku i pracownik Muzeum Przyrody w Drozdowie wraz z Panią Aleksandrą Szarlik i Panem Markiem Kowalskim z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” w mroźny poniedziałek 21 lutego odwiedzili 18 miejsc zimowania nietoperzy. Tak niska liczba zinwentaryzowanych obiektów spowodowana była bądź to nieobecnością właścicieli posesji, na których znajdują się zimowe kryjówki tych ssaków, bądź brakiem dostępu do nich związanym z zalegającym śniegiem przed piwniczkami, ziemiankami.

W tym roku naliczono 138 hibernujących nietoperzy. Były to głównie nocki Natterera, nocki rude i gacki brunatne. Jedynie w kilku przypadkach nie udało się określić gatunku. Stwierdzono znacznie mniejszą liczbę tych ssaków w jednym z najważniejszych miejsc hibernacji naszego regionu ( piwnice starego browaru w Drozdowie), co może być spowodowane srogimi mrozami jakie panowały tej zimy. Ponadto warunki w piwnicach browaru były nieco surowsze z uwagi  na nieprecyzyjne zabezpieczenie okien przed zimą. Zakłada się, iż nietoperze mogły znaleźć korzystniejsze warunki do przetrwania zimy w pobliskich przydomowych piwnicach.

 

Stały monitoring jest niezbędnym elementem działalności ochronnej naszych latających ssaków, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy pomagali w tegorocznym liczeniu nietoperzy.

  

 

Liczba zinwentaryzowanych obiektów         

 

18

Gatunki

 

Liczba stwierdzonych osobników

Nocek rudy ( Md)

42

Nocek Natterera (Mn)

64

Gacek brunatny (Pa)

25

Nieoznaczony

7

Razem:

 

138

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę