Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kierowcy, który ochlapie pieszego, nie można ukarać mandatem. Zostaje pozew do sądu

Ochlapał Cię kierowca przejeżdżając przez kałużę na drodze? Możesz w sądzie domagać się odszkodowania za pobrudzone lub zniszczone ubranie. Kilka dni cieplejszej pogody wystarczyło, żeby stopił się leżący na poboczach dróg śnieg. Tworzące się z tego powodu kałuże powodują, że jesteśmy narażeni na ochlapanie przez nieostrożnie jadących kierowców. Jednak w takich przypadkach kierowcy wcale nie muszą zostać bezkarni. Możemy przed sądem żądać od nich zapłaty za zniszczoną, nienadającą się do użytku kurtkę lub płaszcz.

Jak wyjaśnia dr Agnieszka Zemke-Górecka z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, aby skierować pozew do sądu przeciwko takiemu kierowcy, należy przede wszystkim zapisać numery rejestracyjne samochodu, którego kierowca nas ochlapał, aby w ten sposób wskazać osobę, która jest zobowiązana do naprawienia naszej szkody. Warto również mieć świadków, którzy potwierdzą, że taka sytuacja miała rzeczywiście miejsce.

Jak dodaje podkomisarz Kamil Tomaszczuk z zespołu prasowego podlaskiej policji, policjanci nie mogą ukarać takiego kierowcy mandatem. "W kodeksie wykroczeń nie ma takiego przepisu, który mówiłby o karaniu kierowców w tego typu sytuacjach, dlatego jedynym wyjściem jest droga sądowa w sądzie cywilnym. Karę w wysokości nawet do 500 złotych policjanci mogą nałożyć jedynie wtedy, kiedy wystąpi zagrożenie w ruchu drogowym, czyli np., kiedy woda z kałuży przewróci jadącego drogą rowerzystę" - tłumaczy.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę