Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 stycznia 2023 napisz DONOS@

Była i pozostaje najsłynniejszą łomżynianką

Główne zdjęcie
Hanka Bielicka

Przed pięciu laty, 9 marca 2006 w Warszawie, zmarła Hanka Bielicka. Mistrzyni monologu, wielka gwiazda estrady i słynna aktorka oklaskiwana przez trzy pokolenia widzów dzieciństwo i młodość spędziła w Łomży. Rok przed śmiercią (w czerwcu 2005 roku) Hanka Bielicka otworzyła swój salonik w Centrum Katolickim imienia papieża Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. - Chciałam bardzo, żeby Łomży coś po mnie pozostało. Witam w domu – mówiła wówczas najsłynniejsza z łomżynianek.

Pamięć o Hance Bielickiej w tym miejscu jest szczególnie żywa. Od pięciu lat organizowany jest tu Konkurs Krasomówczy Jej imieniem „Radość spod kapelusza”. W tegorocznym finale, który odbędzie się w sobotę 12 marca, weźmie udział 46 osób. Konkurs, poprzez przybliżenie sylwetki mistrzyni mowy polskiej Hanki Bielickiej, ma rozbudzać zamiłowania do języka ojczystego, kultywować potrzebę jego pielęgnowania i utrwalać troskę o czystość mowy polskiej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Jeden z inicjatorów upamiętnienia Hanki Bielickiej poprzez konkurs jest ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, na terenie której działa Centrum Katolickie z salonikiem pamiątek rodzinnych i teatralnych Damy w Kapeluszu. W specjalnie wydzielonym pokoju zgromadzono część kostiumów estradowych aktorki, jej kapelusze, obrazy, karykatury i rysunki, bibeloty, które zebrała podczas licznych podróży artystycznych po całym świecie.

Dodajmy, że w Łomży Hanka Bielicka ma także swoje ronda (przy Teatrze Lalki i Aktora), przy Starym Rynku (na ul. Farnej)  ma ławeczkę z pomnikiem, a w szkole w której się uczyła (dziś II LO) główna aula nosi Jej imię.
Od kilku miesięcy Szkoła Podstawowa w Sławcu (gm. Nowogród) nosi imię Hanki Bielickiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę