Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Po raz pierwszy w... Internecie

Zachęcenie jak największej liczby starszych osób do korzystania z Internetu jest celem międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem 2011”. W Łomży prowadzi ją Miejska Biblioteka Publiczna, która zorganizowała specjalne spotkanie dla seniorów. W poruszaniu się po sieci, przede wszystkim po serwisie YouTube, pomagali im pracownicy biblioteki oraz wolontariuszki z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży.

Wirtualny „Koncert życzeń” - bo tak nazywała się ta akcja - odbył się w czytelni Oddziału dla Dzieci MBP przy ul. 3 Maja 6A. Przed ekranami komputerów zasiadło liczne grono miłośników
muzyki, którzy wcześniej, z różnych względów, nie korzystali z Internetu. Spotkanie składało się z dwóch części: słuchania muzyki oraz oglądania teledysków i podstaw obsługi komputera. Seniorzy wyszukiwali w serwisie YouTube swoje ulubione piosenki i przeboje, często pochodzące sprzed wielu lat. Pamięć jest zawodna i często płata figle, dlatego też wiele radości uczestnikom spotkania sprawiło to, że po wpisaniu do internetowej przeglądarki, nawet tylko fragmentu tytułu piosenki  czy nazwiska wykonawcy  z błędem, można było ją odnaleźć.
- Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z takim oddźwiękiem - mówi prowadząca spotkanie Anna Kamińska z Oddziału Zbiorów Specjalnych MBP. - Na miejsce spotkania wybraliśmy naszą bibliotekę, bo współczesna biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć ciekawą książkę, czy przeczytać prasę. Można tu też skorzystać bezpłatnie z Internetu.
Spotkania takie jak to w z okazji Wirtualnego „Koncertu życzeń” mają na celu, między innymi, zapobieganie wykluczeniu osób starszych. Ludzie ci często nie radzą sobie z obsługą nowoczesnych sprzętów i technologii, jak na przykład komputery czy też bankomaty, warto więc podejmować tego typu akcje, aby zachęcić seniorów do korzystania z dobrodziejstw i osiągnięć cywilizacyjnych.
- Tydzień z Internetem 2011” to międzynarodowa akcja, koordynowana przez Telecentre -Europe, pod honorowym patronatem Neelie Kroes – europejskiej komisarz ds. agendy cyfrowej - mówi Barbara Piotrowska z MBP. - Na potrzeby akcji został uruchomiony specjalny internetowy licznik, który pozwoli na policzenie liczby jej uczestników we wszystkich krajach. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek.
Organizatorzy łomżyńskiego Tygodnia z Internetem już postanowili, że w związku z dużym zainteresowaniem akcja będzie kontynuowana, a spotkania przy komputerach odbywać się będą co najmniej raz w miesiącu.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MBP w Łomży

210618123923.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę