Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Dodatkowe miliony trafią do przedsiębiorców

Zarząd województwa podlaskiego chce aby zdecydowana większość środków przyznanych regionowi m.in. z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania RPO trafiło do przedsiębiorców. Pieniądze – 21,5 mln euro – mają trafić na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla firm, na wsparcie inwestycje przedsiębiorstw z branży turystycznej oraz na wsparcie akcji pożyczkowo – poręczeniowej. Po pieniądze te przedsiębiorcy będą mogli sięgnąć dopiero w przyszłym roku.

Dodatkowe środki trafią do województwa w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania (27,5 mln euro - premia za realizację RPO), Dostosowania Technicznego (5,8 mln euro - środki, które otrzymała Polska z powodu lepszej od przewidywanej sytuacji gospodarczej) oraz specjalnego programu pomocy finansowej dla gminy Łapy (3 mln euro). W sumie będzie to 36,3 mln euro, z których 21,5 mln euro miałoby trafić do przedsiębiorców.
- Perspektywa tworzenia nowych miejsc pracy i poprawy gospodarczej regionu jest właściwym kierunkiem na przyszłość. Rozwój gospodarczy, który ułatwią dodatkowe środki  sprawi,  że nasz region będzie konkurencyjny – mówił marszałek Jarosław Dworzański.
W środę zarząd województwa przyjął projekt zmian Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, który określa proponowany podział dodatkowych środków. 5 mln euro ma zasilić pulę przeznaczoną na wsparcie akcji pożyczkowo – poręczeniowej w regionie (działanie 1.3. RPOWP Wsparcie instytucji otoczenia biznesu), 10 mln euro zostanie przeznaczone na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla firm (działanie 1.4. RPOWP Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw), a kolejne 6,5 mln euro wesprze inwestycje przedsiębiorstw z branży turystycznej (działanie 3.2. RPOWP).
Ponadto zarząd chce aby 11,83 mln euro zostało wykorzystane na wsparcie inwestycji dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii (działanie 5.2. RPOWP Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska).
Podział środków jest propozycją, która musi uzyskać akceptację Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i będzie negocjowana z Komisją Europejską. W związku z tym konkursy, w których uruchomione zostaną dodatkowe środki, odbędą się pod koniec 2011 oraz w 2012 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę