Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Byli włodarze Łomży bezpodstawnie zatrzymani. Dostaną odszkodowania

Byli prezydent i wiceprezydent Łomży wygrali przed sądem odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie. Chodzi o wydarzenia z 2009 roku, kiedy wczesnym rankiem zabrano ich z domów i doprowadzono do białostockiej prokuratury. Śledczy postawili im wtedy zarzut przekroczenia uprawnień podczas gospodarowania miejskim mieniem. Zdaniem prokuratury, to oni odpowiadają za bezprzetargowe wynajęcie, a później dzierżawę i sprzedaż jednej z działek przy ulicy Poligonowej.

Postępowanie w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło, natomiast na wniosek prezydentów sąd zajął się kwestią odszkodowania za niesłuszne, ich zdaniem, zatrzymanie. Białostocki sąd przyznał im rację i zasądził od Skarbu Państwa po 1,5 i 2 tysiące złotych odszkodowania.

"Policyjna akcja była nieuprawniona i nie było podstaw do stosowania najsurowszego środka doprowadzenia do prokuratury" - uzasadniała sędzia Izabela Komarzewska - tym bardziej, że współpracowali oni z prokuraturą, wydawali interesujące śledczych dokumenty, a w tym przypadku nie otrzymali nawet wezwania na przesłuchanie. Ówcześni włodarze Łomży byli bardzo zaskoczeni policyjną akcją, która obiła się szerokim echem w mediach.

Były wiceprezydent Łomży - Marcin S. otrzyma większe odszkodowanie, ponieważ wobec niego prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie. Wówczas nie zgodził się na to sąd, jednak ostatecznie Marcin S. spędził w areszcie ponad dobę.

Ani Jerzego B., ani Marcina S. nie było podczas ogłaszania wyroku. W tej sprawie obaj domagali się po 50 tysięcy złotych odszkodowania.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę