Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Będą biły wszystkie dzwony...

Główne zdjęcie
Fotografia Arturo Mari z albumu: \"Ojciec Święty Jan Paweł II w Łomży\" - Wydawnictwo Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, Łomża 1994r.

W tym roku mija 20 lat od wizyty w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież z apostolską wizytą gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku. Kościół Łomżyński już rozpoczął przygotowania do świętowania tego jubileuszu. Swoistym preludium będą uroczystości beatyfikacyjne Papieża Polaka, które odbędą się 1 maja. Później w Łomży będzie m.in. wystawa dzieł prof. Czesława Dźwigaja, poświęconych Janowi Pawłowi II, oraz wystawa zdjęć z pobytu Ojca Świętego w Łomży, na którą ma przyjechać z Rzymu sam Arturo Mari fotograf papieski. „Dla podkreślenia wyjątkowości nawiedzin Łomży przez Ojca Świętego Jana Pawła II, zachęca się, aby w dniu 4 czerwca br., w godzinie lądowania helikoptera papieskiego na ziemi łomżyńskiej (godz. 17.00), rozległo się w kościołach Diecezji bicie dzwonów.”

O tym jak będzie w Łomży wyglądało świętowanie jubileuszu 20. rocznicy wizyty w mieście Jana Pawła II możemy dowiedzieć się, że specjalnie wydanej „Instrukcji dotyczącej przygotowania wiernych diecezji łomżyńskiej do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II oraz do obchodów 20. rocznicy Jego nawiedzin w Kościele Łomżyńskim”. Dokument podpisał  ks. bp Tadeusz Bronakowski, Wikariusz Generalny.
- „Świadectwo życia Jana Pawła II i jego beatyfikacja wpisują się w pragnienie świętości zawarte w sercu każdego człowieka oraz potrzebę przypominania wiernym Diecezji Łomżyńskiej soborowej prawdy o powszechnym powołaniu każdego do świętości. Przygotowanie do beatyfikacji, poprzedzające rocznicę pobytu Papieża w Łomży oraz uroczystości dziękczynne, powinny stać się okazją do duchowej odnowy wspólnot parafialnych i ich członków, odnowy życia sakramentalnego i wspólnotowego oraz pogłębienia papieskiego nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnicy Miłosierdzia Bożego i przesłania wygłoszonego w Łomży” – czytamy w dokumencie.
Przygotowania do uroczystości obejma wszystkie parafie. W ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji, w trakcie każdej Mszy św., podczas dziękczynienia po Komunii św., będzie odmawiany „Akt zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu”. Rekolekcje wielkopostne powinny być prowadzone w parafiach z uwzględnieniem tematyki papieskiej i duchowego przygotowania do beatyfikacji. Także temu mają być poświęcone czytane przed mszami św. katechezy.
„Dzień beatyfikacji – 1 maja br. niech stanie się okazją do pogłębionego, duchowego przeżywania go również we wspólnotach parafialnych. Oprócz modlitwy pielgrzymów z Diecezji Łomżyńskiej udających się do Rzymu, modlitwa Polaków koncentrować się będzie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, a diecezjan w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, w czasie Mszy św. odpustowej o godz. 15.00 ” - czytamy w Instrukcji.

20 lat później...
Kolejne dni będą już związane bezpośrednio z przygotowaniem do 20. rocznicy nawiedzin Łomży przez Jana Pawła II (4 – 5 czerwca 1991)
W dniu 18 maja br., na terenie wokół Katedry Łomżyńskiej, będzie miało miejsce otwarcie wystawy plenerowej dzieł prof. Czesława Dźwigaja, poświęconych Janowi Pawłowi II. Natomiast na 12 czerwca br. przewidziane jest otwarcie w Centrum Katolickim w Łomży, wystawy zdjęć z pobytu Ojca Świętego w Łomży. W otwarciu wystawy weźmie udział fotograf papieski, p. Arturo Mari z Rzymu.
Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację oraz za nawiedziny Kościoła Łomżyńskiego przez Papieża Jana Pawła II zaplanowane są, według specjalnego programu, na dni od 4 do 6 czerwca br.
W sobotę 4 czerwca br. odbędzie się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży Kongres „Patriotyzm wczoraj, dziś i jutro”, organizowany przez Diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. O godz. 18.00, w Katedrze Łomżyńskiej, odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem uczestników Kongresu, a po niej odbędzie się Koncert Papieski w wykonaniu orkiestry Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. O godz. 20.00 będzie miała miejsce uroczysta Msza św. dziękczynna w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, zakończona Apelem Jasnogórskim przy Ołtarzu Papieskim. Po Apelu, również przy Ołtarzu Papieskim, odbędzie się Koncert Papieski dla mieszkańców Łomży i całej Diecezji, ze szczególnym udziałem młodzieży.
W niedzielę 5 czerwca br., w Katedrze Łomżyńskiej, odpust Matki Bożej Pięknej Miłości połączony z rozpoczęciem obchodów jubileuszu 600. lecia powstania parafii łomżyńskiej. O godz. 12.00 uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego z udziałem Księży Biskupów, Kapituły Katedralnej i chórów łomżyńskich. O godz. 15.00 uroczysta Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.
W poniedziałek 6 czerwca br. o godz. 18.00, zostanie odprawiona, w Katedrze Łomżyńskiej, uroczysta Msza św. dziękczynna z udziałem delegacji z Diecezji, transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Eucharystia zostanie poprzedzona Diecezjalnym Spotkaniem Kapłanów z okazji Światowego Dnia Modlitw o Uświęcenie Życia Kapłańskiego, które odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 16.00 oraz Diecezjalnym Spotkaniem Parlamentarzystów i Samorządowców, które będzie miało miejsce w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego również o godz. 16.00.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę