Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pół miliona... kłopotu?

Główne zdjęcie
Tak miałoby wyglądać Łomżyńskie Centrum Kultury (fot. UM Łomża, styczeń 2010)

Plany budowy przy ul. Zawadzkiej wielkiego Łomżyńskiego centrum Kultury snute były przez władze miasta przez ostatnich kilka lat. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku oznajmiono nam jak owo będzie wyglądało (tak jak na obrazku). Niestety okazuje się że całkiem możliwe, że ŁCK pozostanie tylko w formie rysunkowej choć na te prace wydaliśmy i jeszcze wydamy łącznie pół miliona złotych. - Decyzja ta (czy ŁCK zostanie zbudowane – dop.red.) będzie uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych miasta – podaje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza.

Zabieranie się poprzednich władz miasta do realizacji zadania o nazwie budowa Łomżyńskiego Centrum Kultury zostało mocno skrytykowane w „bilansie otwarcia”.
„Na uwagę zasługuje niewłaściwe zaplanowanie procesu przygotowania przedsięwzięcia. Przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej został przeprowadzony w połowie roku, umowa z wykonawcą została podpisana 10.08.2009 r. Dopiero po upływie ponad pół roku, w marcu 2010 r. został wybrany wykonawca usług doradczych, polegających na przeprowadzeniu analiz i wskazaniu zakresu funkcjonowania Centrum i w konsekwencji określenie najefektywniejszego modelu realizacji przedsięwzięcia pn. Łomżyńskie Centrum Kultury. Opracowanie nie spełniło oczekiwań Zamawiającego, nie zawierało bowiem kluczowych elementów, tj. uzasadnienia dla realizacji inwestycji w przyjętym zakresie, nie wskazano w nim argumentów, na podstawie których można wskazać optymalny wariant inwestycji. W konsekwencji, przyjęta koncepcja nie jest odpowiedzią na faktycznie istniejące potrzeby i problemy, nie znajduje uzasadnienia w przeprowadzonych analizach.” Odnośnie przyszłości tego przedsięwzięcia autorzy „bilansu” piszą, że „należy zlecić komórce audytu wewnętrznego przeprowadzenie zadania audytowego w zakresie poprawności przebiegu procesu inwestycyjnego oraz weryfikację planów i założeń odnośnie budowy”.
W związku z powyższym zapytaliśmy w ratuszu czy prezydent Mieczysław Czerniawski zamierza prowadzić działania zmierzające do budowy Łomżyńskiego Centrum Kultury przy ul. Zawadzkiej. Okazuje się, że na razie nie wiadomo... Wiadomo natomiast, że na dotychczas wykonane prace projektantom już zapłacono około 237 tys. zł, a zgodnie z zawartymi umowami do zapłacenia pozostało jeszcze około 264 tys. zł.
- Łomżyńskie Centrum Kultury jest na końcowym etapie opracowania projektu budowlanego. Po jego akceptacji przez władze Łomży projektanci będą mogli przystąpić do opracowania projektu wykonawczego. Projekty mają być wykonane dla samego centrum kultury, bez sali widowiskowo – sportowej – podkreśla Łukasz Czech z biura prasowego ratusza.
Niemniej jak dodaje przy zagospodarowaniu terenu mają jednak zakładać możliwość wybudowania takiej hali w przyszłości.
- Decyzję o tym, czy i ewentualnie kiedy będzie mogła rozpocząć się budowa ŁCK prezydent będzie mógł podjąć dopiero po opracowaniu projektu wykonawczego i poznaniu kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Decyzja ta będzie uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych miasta – podaje Czech.

Czy Łomżę będzie stać na ŁCK nawet bez wielkiej – na ponad 4 tysiące miejsc siedzących - hali widowiskowo-sportowej?  Zgodnie z przyjętą ostatnio przez radnych przy okazji budżetu miasta na 2011 rok „wieloletnią Prognozy Finansowej Miasta Łomża na lata 2011-2021” zaciągnięcie planowanych już kredyty, wraz z tymi, które już mamy, Łomża będzie spłacała do 2021 roku. Począwszy od przyszłego roku na ich spłatę będzie wydawanych po kilkanaście milionów złotych, a począwszy od 2014 roku nowych kredytów mielibyśmy już nie zaciągać.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę