Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Marszałek Dworzański dostanie zarzuty prokuratorskie

Główne zdjęcie
Jarosław Dworzański - Marszałek Województwa Podlaskiego

Jarosław Dworzański (PO) marszałek województwa podlaskiego usłyszy we wtorek zarzuty związane z nieprawidłowościami do jakich miało dochodzić w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. - Pan Jarosław Dworzański otrzymał wezwanie w charakterze podejrzanego na wtorek. Wówczas postawione zostaną mu zarzuty - mówił w rozmowie z tvn24.pl prokurator Piotr Marek, zastępca prokuratora okręgowego w Olsztynie. Tymczasem jak ogłosiła olsztyńska prokuratura dzisiaj zarzuty usłyszeli już odwołany niedawno sekretarz Andrzej K, oraz były wicemarszałek Ignacy J. Prokuratorzy z Olsztyna wspólnie z Delegaturą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzą śledztwo w sprawie m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz ewentualnych nieprawidłowości w zakresie dofinansowanie projektów z funduszy unijnych.

Zarzuty dotyczą przekroczenia przez urzędników uprawnień w zakresie naboru kandydatów na poszczególne stanowiska w Urzędzie.
- Śledztwem objęte są także ewentualne nieprawidłowości w zakresie zarządzonego  przez Zarząd Województwa Podlaskiego  konkursu wniosków o dofinansowanie projektów ze środków dotacji rozwojowych – podała w oświadczeniu olsztyńska prokuratura.

Dzisiaj prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw Andrzejowi K . Zarzut dotyczy popełnienia trzech przestępstw, polegających na tym, że jako Sekretarz Województwa Podlaskiego,  wykorzystując przyznane mu uprawnienia podjął działania z naruszeniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze skutkujące zatrudnieniem w Urzędzie Marszałkowskim Cezarego J. M. w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urszuli K. A. w Gabinecie Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, oraz Stefana K. na stanowisku podinspektora w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego, działając tym samym na szkodę interesu publicznego oraz interesu prywatnego pozostałych kandydatów, przy czym odnośnie jednej z tych osób było to działaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowych

Ignacy J. usłyszał zarzut popełnienia  dwóch przestępstw, polegających na tym, że jako ówczesny  Wicemarszałek Województwa Podlaskiego obiecał udzielić korzyści osobistej pełniącemu funkcję publiczną - Marszałkowi Województwa Podlaskiego Jarosławowi Z. D., w postaci poparcia listy projektów mających uzyskać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – Osi Priorytetowej nr VI Działania 6.2 Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej w zamian za skłonienie wymienionego do zatrudnienia z naruszeniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na stanowisku inspektora w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym swojej krewnej. Drugi zarzut dotyczy tego, że jako Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Ignacy J. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że nakłonił Jarosława Z. D. Marszałka Województwa Podlaskiego do zatrudnienia z naruszeniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze  Zbigniewa S. K. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku działając tym samym w celu osiągnięcia przez Zbigniewa  S. K. korzyści majątkowej w postaci pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę, czym działał na szkodę interesu publicznego.

Prokuratura podała, że wobec obu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, a wobec podejrzanego Andrzeja K. dodatkowo zawieszenia w czynnościach służbowych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę