Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Przeszłość i teraźniejszość Łomży oraz województwa

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów i Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży  zorganizowały promocję dwóch książek o naszym regionie. Pierwszą z nich jest praca zbiorowa - „Historia województwa podlaskiego” pod redakcją profesora Adama Dobrońskiego. Druga, „Katedra Łomżyńska. Przeszłość i współczesność” została wydana w Łomży. Jej autorką jest dr Małgorzata Frąckiewicz, zaś zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane przez łomżyńskich fotografików.

- Jest to swego rodzaju wyzwanie, żeby promować w Łomży książkę o województwie podlaskim, mówi z humorem prof. Adam Dobroński. Długo czekaliśmy na taką publikację.
Na pewno nie jest doskonała, ale musiała się ukazać, bo w końcu trzeba zacząć poważną dyskusję o dziejach tego regionu. Zaczynamy od historii województwa podlaskiego, łączącego co najmniej trzy znaczące historycznie regiony.  Staraliśmy się więc, by wszystkie historyczno – kulturowe regiony naszego województwa były w książce należycie zaprezentowane.
Owe trzy regiony to Mazowsze, Podlasie i Suwalszczyzna.
„Historia województwa podlaskiego” opisuje je w ujęciu popularnonaukowym, gdyż z założenia ma trafić „pod strzechy”, głównie do młodzieży. Są jednak szanse na wydanie trzytomowej, bardziej naukowej wersji tej książki, skierowanej do ludzi interesujących się historią regionu czy historyków i specjalistów. Publikację uzupełniają zdjęcia – archiwalne i wykonane obecnie.

Równie efektownie pod względem edytorskim prezentuje się książka „Katedra Łomżyńska. Przeszłość i współczesność”. Nie jest to również pozycja o charakterze naukowym, podkreślają zgodnie  Małgorzata Frąckiewicz i ks. kan.  Marian Mieczkowski. Książka ma trafić do ludzi, prezentować historię i teraźniejszość jednego z najpiękniejszych zabytków Łomży.
- Katedra łomżyńska już od pięciu wieków jest największym, najważniejszym i najpiękniejszym obiektem tego typu, godnym naszej troski i uwagi – zauważa proboszcz
parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, ks. kan.  Marian Mieczkowski. „Katedra Łomżyńska. Przeszłość i współczesność” to książka, która mówi o katedrze językiem popularnym. Została opracowywana na podstawie już istniejących tekstów, przede wszystkim ks. prof. Witolda Jemielitego.
- Myślę, że ta publikacja jest swego rodzaju skowronkiem, który zapowie wydawnictwo naukowe o katedrze, mówi autorka książki,  Małgorzata Frąckiewicz. Starałam się ze swojej perspektywy, także jako katedralnej parafianki, oddać to, co każdy czytelnik chciałby i powinien o katedrze wiedzieć. Aby nie było tak, że przechodzimy codziennie obok katedry, tylko towarzyszy codziennie naszym dniom, ale by spojrzeć na nią jak na obiekt świadczący o ludziach z przeszłości, którzy zostawili w niej ślady swego istnienia.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę