Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Co nieco da radę zmienić...

Patrole piesze i pies dla policjantów zamiast zakupów dla strażaków... Więcej pieniędzy na plany zamiast klimatyzacji w auli I LO... Recykler zamiast rozbudowy monitoringu miejskiego... Prezydent Mieczysław Czerniawski ustosunkował się do złożonych przez radnych 33 wniosków o zmiany w projekcie budżetu miasta na 2011 roku. I choć większości przypadków prezydent widzi celowość wnioskowanych zmian, to jednak na pieniądze, czyli możliwość realizacji, doczeka się raczej niewiele z nich. W przyszłym tygodniu, podczas sesji Rady Miasta, ma wreszcie odbyć się pierwsze czytanie przygotowanego przez poprzedniego prezydenta planu dochodów i wydatków miasta na ten roku. Zgodnie z prawem radni muszą budżet uchwalić do końca lutego, przy czym wcześniej musi odbyć się jeszcze drugie jego czytanie.

Projekt budżetu miasta na 2011 rok znany jest już od listopada ubiegłego roku. Przygotował go były prezydent Jerzy Brzeziński. „Dochody budżetu miasta Łomży na 2011r  zostały oszacowane na kwotę 275.472.534 złote, co stanowi 117,42 % w stosunku do pierwotnego planu na 2010 r oraz 105,10 % przewidywanego wykonania  roku 2010.(...) Ostatecznie wydatki budżetowe określone zostały na kwotę 310 393 110 złotych. (…) Deficyt   budżetu  miasta w wysokości 34 920 576 zł, zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 34 920 576  zł. (…) Przyjęte wielkości nie w pełni zabezpieczają zgłoszone potrzeby.”
I właśnie o tym planie radni dyskutowali już na komisjach. W sumie zgłoszono prezydentowi 33 wnioski o ewentualne zmiany, przy czym 16 to tzw. wnioski intencyjne. Teraz do radnych dotarł także dokument w którym prezydent odnosi się do poszczególnych z nich.  Część z nich prezydent chce zaakceptować większość jednak, przede wszystkim ze względu na brak możliwości znalezienia środków, odrzuca. Wśród zaakceptowany przez prezydenta znalazły się m.in. dwa wnioski Komisji Bezpieczeństwa dotyczące wygospodarowania 20 tys zł na dodatkowe patrole piesze policji i 5 tys zł na zakup policyjnego psa. Prezydent na nie się godzi, przy czym pieniądze  mają pochodzić z puli inwestycyjnej KM PSP w Łomży. W podobny sposób w projekcie budżetu mogą znaleźć się pieniądze na zakup recyklera do wykonywania remontów dróg. Prezydent 100 tys zł chce wygospodarować rezygnując z zadania rozbudowa monitoringu miejskiego. Na przychylność może liczyć także wniosek dotyczący zabezpieczenia 30 tys zł na Juwenalia organizowane przez PWSIiP przy czym czy to będzie 30 tys zł się okaże. 
Większość wniosków, nawet jeśli zyskały uznanie w oczach prezydenta, to jednak ze względu na szczupłość budżetu w tym roku nie ma szans na realizację. Prezydent Mieczysław Czerniawski np. nie widzi możliwości zabezpieczenia 150 tys zł na wypoczynek letni i zimowy dzieci, tak samo zresztą jak zabezpieczenia środków na dokumentację techniczna sali gimnastycznej przy SP nr 7,  zabezpieczenia ok. pół milion złotych na konieczną wymianę instalacji elektrycznej w SP nr 5, czy wyodrębnienie środków „na podwyżki pracowników administracji i obsługi szkół”.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę