Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Szkodliwe bobry...

Główne zdjęcie
Bóbr w Narwi

W ubiegłym roku rolnicy z województwa podlaskiego złożyli ponad tysiąc trzysta wniosków o odszkodowanie za szkody bobrowe. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska , która w imieniu Skarbu Państwa, wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione, wypłaciła im z tego tytułu ponad milion osiemset tysięcy złotych.

W Polsce jest około 45 tys. bobrów, z czego aż 1/3 populacji - czyli około 15 tys. - żyje w województwie podlaskim. Tak duże zagęszczenie powoduje, że i szkody wyrządzane przez bobry właśnie w naszym województwie są największe. Bobry budują tamy, które przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą także drzewa. Szczególnie kosztowne jest niszczenie przez nie grobli stawów, bo przez przerwaną groblę ucieka narybek, co powoduje duże straty w gospodarstwach rybackich.

W przypadku innych zwierząt powodowane przez nie starty są o wiele niższe. Ogólna kwota przyznana i wypłacona przez RDOŚ za szkody wyrządzone przez żubry to około 350 tysięcy złotych.  Najmniejszy problem jest z wilkami. W ubiegłym roku było zaledwie kilka incydentów z ich udziałem. W porównaniu z bobrami i żubrami wypłacono niewielkie odszkodowania - tylko 11 tys. złotych na wniosek ośmiu rolników.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę