Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

NFZ ma zapłacić szpitalowi w Grajewie za nadwykonania

Szpital w Grajewie ma otrzymać od Narodowego Funduszu Zdrowia 350 tysięcy złotych za nadwykonania za 2009 rok. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Białymstoku. Szpital domagał się 1.4 mln zł. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Do zasądzonej kwoty dochodzą jeszcze odsetki - 13% od dnia złożenia pozwu w marcu 2010 roku do dnia zapłaty.

Sąd uznał roszczenie szpitala za "częściowo zasadne". Niesporne jest, w ocenie sądu, że szpital wykonał świadczenia ponad limit, spór dotyczył jednak tego, które z nich zostały wykonane w warunkach nagłych, w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Zdaniem sądu, szpital nie wykazał dokładnie, które świadczenia wykonał w trybie nagłym.

Wcześniej dyrektor grajewskiego szpitala Grzegorz Dembski chciał ponad 1.7 mln zł za nadwykonania, ale zmniejszył tę kwotę po kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, która wykazała, że część roszczeń była niezasadna. Zdaniem Grzegorza Dembskiego ta kontrola Funduszu była odwetem za skierowanie sprawy do sądu. Sąd tej opinii nie podzielił. Ocenił, że kontrole NFZ wynikają z jego działań.

Dyrektor szpitala w Grajewie Grzegorz Dembski zapowiedział, że szpital odwoła się od tego wyroku, bo jest on "niesatysfakcjonujący i asekuracyjny".

Z wyroku zadowolony jest rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. Zaznaczył, że sąd podzielił wiele z argumentów, jakie podnosił NFZ. Podkreślił, że z innymi szpitalami doszło do ugody w sprawie zapłaty za nadwykonania i nie ma powodów, by inaczej traktować szpital w Grajewie.

NFZ zawarł ugody z podlaskimi szpitalami w sprawie nadwykonań za 2009 rok na poziomie 20-30% dochodzonych kwot.

Starosta grajewski Jarosław Augustowski zauważa, że sąd przyznał grajewskiemu szpitalowi mniejszą kwotę niż ostatnio proponowaną w ramach ugody. Uważa, że szpital został potraktowany niesprawiedliwie.

Za 2009 rok podlaskie szpitale wykonały świadczenia ponad limit na sumę 85 milionów złotych. NFZ w ramach ugody zapłacił im prawie 32 miliony złotych.

 

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę