Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Kolejne ferie z tradycją!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kolędnicy byli nieodłącznym elementem polskiej kultury i tradycji. Zawsze byli mile widziani i wyczekiwani, ponieważ nie wpuszczenie ich do domu niosło złą wróżbę na przyszły rok. Teraz już tylko w nielicznych miejscowościach chodzą prawdziwi kolędnicy z szopką, kozą czy gwiazdą. Takich właśnie kolędników od ośmiu lat można spotkać we wsiach Sławiec, Grzymały Nowogrodzkie, Grądy Nowogrodzkie i Chojny.

Tradycję kolędowania przywróciły do życia i kultywują dzieci ze Szkolnego Koła Teatralnego „CHOCHLIKI” działającego w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu pod kierunkiem pani Jadwigi Sosnowskiej przy współpracy pana Jacka Sokołowskiego. W pierwszych dniach ferii zimowych we wsiach w gminie Nowogród pojawia się kilkunastoosobowa grupa kolędników z gwiazdą, kozą lub z szopką. Wśród kolędników są figlarne diabły, śmierć z kosą, czasami dobre anioły.
Kolędnicy chodząc od domu do domu, zwiastują dobrą nowinę, niosą radość domownikom oraz składają noworoczne życzenia, które są przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia.

„....Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan,
żeby wam się rodziła kapusta i rzepa.
Żyto jak koryto, pszenica jak rękawica,
owiesek jak pański piesek.
Na szczęście na zdrowie, na to Boże Narodzenie,
żeby wam się kopiło, darzyło, wodziło w oborze.
Co daj Panie Boże!...”

Wszędzie są witani bardzo życzliwie i obdarowywani zarówno słodyczami jak i drobnymi kwotami pieniężnymi. Z łezką w oku przyjmują ich najstarsi mieszkańcy, którzy przy okazji odwiedzin tej wesołej gromadki wspominają swoje dzieciństwo i młodość.
Dzieci kultywując tradycje kolędowania w przyjemny i bardzo atrakcyjny sposób spędzają ferie zimowe, a działania Koła Teatralnego „CHOCHLIKI” znakomicie wpisują się w ideę ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu.

Jadwiga Sosnowska
Jacek Sokołowski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę