Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Łomża na „energostradzie”

Główne zdjęcie
Orientacyjna lokalizacja przedsięwzięcia na tle inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu rozbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w zakresie połączenia Polska – Litwa, a także na tle istniejących i planowanych obszarów sieci ekologicznej Natura 2000

W najbliższych latach w okolicach Łomży ma zostać wybudowana ogromna stacja elektroenergetyczna. Inwestycje planuje firma Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. Stacja ta ma być strategiczną, bo tu miałoby następować na wprowadzenie do krajowego systemu elektroenergetycznego znacznej ilości energii pochodzącej z nowej elektrowni jądrowej planowanej do wybudowania na Litwie. Pierwszym etapem tej inwestycji ma być wybudowanie napowietrznej linii elektroenergetycznej 400kV relacji Narew-Ostrołęka, na trasie której pojawia się „stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Łomża”.

Przebieg trasy linii napowietrznej 400 kV Narew – Ostrołęka. Przebiegi wariantów A, B (rekomendowany przez inwestora) i C na mapie z naniesionymi granicami gmin
Przebieg trasy linii napowietrznej 400 kV Narew – Ostrołęka. Przebiegi wariantów A, B (rekomendowany przez inwestora) i C na mapie z naniesionymi granicami gmin

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wszczął kilka dni temu postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa napowietrznej linii elektroenergetycznej 400kV relacji Narew-Ostrołęka". Z wnioskiem o wydanie takiej decyzji, która będzie podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę niemal 120 km odcinka linii wysokiego napięcia wystąpił inwestor Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. Linia ma połączyć istniejącą, planowaną do rozbudowy stację elektroenergetyczną Narew z istniejącą stacją elektroenergetyczną Ostrołęka, a w swoim biegu linia przechodzić będzie przez projektowaną stację elektroenergetyczną 400/110 kV Łomża, planowaną do zlokalizowania w okolicach miasta Łomża.
Z przedstawionego przez inwestora raportu o oddziaływaniu na środowisko wynika, że planowana do wybudowania napowietrzna linia elektroenergetyczna 400 kV Narew – Ostrołęka jest pierwszą z zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji PSE Operator S.A. w północno-wschodniej Polsce.
- Potrzeba gruntownej przebudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w tej części kraju jest niezbędna, przede wszystkim w celu uruchomienia przygotowywanego połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy – czytamy w dokumencie. - Projektowana linia pozwoli na zamknięcie na poziomie napięcia 400 kV pierścienia pomiędzy stacjami Narew, Miłosna oraz Ostrołęka. Wprowadzenie tej linii do nowo projektowanej stacji Łomża, umożliwi – po wybudowaniu nowej linii relacji Ełk - Łomża – zdecydowaną poprawę pewności pracy systemu zasilania północnowschodniej Polski, a przede wszystkim pozwoli, po wykonaniu połączenia Ełk (Polska) – Alytus (Litwa), na wprowadzenie do krajowego systemu elektroenergetycznego znacznej ilości energii pochodzącej z nowej elektrowni jądrowej planowanej do wybudowania na Litwie.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę