Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Prace nad budową regionalnego lotniska w Sanikach będą kontynuowane

Lokalizacji lotniska w okolicach miejscowości Sawino, Bagienki i Saniki jest wciąż aktualna. Zarząd Województwa Podlaskiego będzie kontynuował prace nad budową właśnie w tym miejscu. 2 tygodnie temu budowa lotniska stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska regionalnego w gminie Tykocin. W jej ocenie, brak jest m.in. wystarczającej analizy, jak działalność lotniska wpłynęłaby na obszary chronione.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała wcześniej pozytywną decyzję, bazując na raporcie oddziaływania na środowisko wykonanym przez konsorcjum firm Arup i Ekoton. "Zarząd Województwa uznał teraz ten raport za niekompletny i zobowiązał konsorcjum do uzupełnienia braków" - poinformował marszałek Jarosław Dworzański. "W tej chwili Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po prostu stwierdziła, że decyzji na tej podstawie wydać nie może. Nie mamy decyzji pozytywnej, nie mamy decyzji negatywnej - w podtekście możemy się doszukiwać, że mamy decyzję o tym, że raport jest niekompletny" - wyjaśnił.

Jak dodaje marszałek, konsorcjum powinno uzupełnić raport oddziaływania na środowisko do końca roku. Jarosław Dworzański przypomina, że pod uwagę było branych 7 miejsc na lotnisko, a dla 3 były opracowane raporty oddziaływania na środowisko. "Myśmy wybrali lokalizację pod Tykocinem ze względu na wysoką ocenę walorów środowiskowych dla tego umiejscowienia. Rozważany był obszar transportowo-komunikacyjny, lokalizacja pod Tykocinem - w centralnym punkcie województwa podlaskiego, połączona drogą ekspresową nr 8 - jest najlepsza" - mówi.

Odnosząc się do sugestii rzeczniczki Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Moniki Jakubiak, jakoby wybudowanie lotniska w gminie Tykocin nie miało szans i że należałoby szukać innej lokalizacji dla tej inwestycji, marszałek powiedział: "Ja nie wiem, skąd pani rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wie, że tam lotnisko być nie powinno. Zresztą specjalista od ptaków z Narwiańskiego Parku Narodowego zapytany o to, czy jest w województwie podlaskim miejsce, gdzie ptaki nie latają, był w olbrzymim kłopocie. Nie ma takiego prawa, ani polskiego, ani wspólnotowego, które by zabraniało realizować takie inwestycje na terenach cennych przyrodniczo".

Lotnisko miałoby być zlokalizowane w okolicach miejscowości Sawino, Bagienki i Saniki 21 km na zachód od Białegostoku, między dwoma parkami narodowymi: Narwiańskim i Biebrzańskim, które słyną z ptaków i je chronią. W sąsiedztwie są też 4 obszary Natura 2000. Ma to być największa i najdroższa inwestycja realizowana w Podlaskiem dzięki dotacji z UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszty budowy szacowane są na około 500 mln zł. By wykorzystać unijną dotację, lotnisko musi powstać do 2015 roku.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę