Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Malarstwo Izabeli Cierpikowskiej w Galerii N

Główne zdjęcie
Izabela Cierpikowska

W Galerii N odbył się wernisaż „Rysunek i malarstwo” łomżyńskiej malarki Izabeli Cierpikowskiej. Artystka, instruktor folkloru i plastyki w łomżyńskim Regionalnym Ośrodku Kultury, po udziale w wielu wystawach zbiorowych prezentuje retrospektywny wybór swych prac na pierwszej wystawie indywidualnej. Jest ona dedykowana pamięci Leszka Ostaszewskiego - ojca Izabeli.

Ryszard Matuszewski, Izabela Cierpikowska i Jarosław Cholewicki
Ryszard Matuszewski, Izabela Cierpikowska i Jarosław Cholewicki

Na początku wystawy niektórzy z widzów przeżyli podwójne zaskoczenie. Pierwszym było to, że Klub Garnizonowy przeszedł do historii i od tej chwili wszystkie imprezy i wernisaże odbywać się będą w tym samym miejscu, ale już w Klubie Batalionu Remontowego. Niektórzy byli też zdziwieni faktem, że sympatyczna blondynka, znana z organizacji imprez folklorystycznych w ROK czy wernisaży jest tego dnia główną bohaterką wieczoru i to jej prace zawisły w Galerii N. Ona sama też nie kryła zdziwienia, że tym razem stoi nie wśród publiczności, ale przed nią, prezentując swe rysunki i obrazy.
„Wystawa jest poświęcona pamięci mojego taty, bo zmarł w młodym wieku, mówi Izabela Cierpikowska. I kiedyś powiedziałam sobie, że moja pierwsza wystawa będzie poświęcona jemu”.
Artystka dokonała wyboru prac na wystawę, kierując się różnymi kryteriami, dbając o to, by na ścianach Galerii N pojawiły się przykłady jej różnych, także wczesnych,  fascynacji i zainteresowań.
„Każda z tych prac ma dla mnie wartość sentymentalną, opowiada malarka. Chciałam pokazać koleje, etapy swojego życia, stąd ta różnorodność prac. Są one bardzo różne, ale moim ulubionym tematem są portrety. Uwielbiam malować ludzi, uwielbiam odzwierciedlać ich emocje. Z ostatnich lat jest tutaj zaledwie kilka prac, ale są też rysunki czy portrety nawet sprzed 15 – 16 lat. Jest to więc wystawa przeglądowa”. 
Przeglądowa także w tym sensie, że można obejrzeć i ocenić prace wykonane różnymi technikami malarskimi.
„Teraz tworzę głównie w akwareli, objaśnia Cierpikowska. Odkryłam tę technikę na nowo, wcześniej zajmowałam się głównie ołówkiem, akrylami, suchym pastelem. Oleje zostawiłam, bo jednak trzeba mieć do tego specjalny warsztat i przede wszystkim miejsce”.
Tematyka prac także jest bardzo różnorodna: wspomniane już portrety, widoki, szkice, rysunki i obrazy przedstawiające ptaki oraz konie, a nawet subtelne akty. Uwagę widzów przyciągały szczególnie najnowsze, bajecznie kolorowe, najnowsze prace, pochodzące z ubiegłego roku, przedstawiające ptaki Podlasia.
„Ptaki to jest moje odkrycie, mówi ze śmiechem artystka. Długo zabierałam się do tego, żeby to zacząć,  by oddać ten ruch, charakter… I wydaje mi się, że w akwareli można to uchwycić najlepiej. Kolorystykę, ulotność, tę poezję ruchu ptaków. Wcześniej, co też można zobaczyć na wystawie miałam okres fascynacji końmi. Dlatego, oprócz portretu idę w kierunku zwierząt, malowanie ich interesuje mnie najbardziej”.
Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk

210305125821.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę