Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomżę i Suwałki połączy... senator

Główne zdjęcie
Podział na okręgi wyborcze w wyborach do Senatu.

W jesiennych wyborach do Senatu, jeśli będziemy chcieli wybrać własnego senatora, będziemy mieć nie lada problem. Uchwalony kilka dni temu przez parlament „Kodeks wyborczy” wprowadza jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu i ...na stałe łączy Łomżę i Suwałki. W jednym okręgu wyborczym, w którym wybierany będzie jeden senator, Łomża znalazła się wraz z m.in. Mońkami, Suwałkami i Sejnami.

„Kodeks wyborczy” aby mógł wejść w życie czeka jeszcze na podpis Prezydenta RP. Dokument  zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów – samorządowych, parlamentarnych, europejskich i prezydenckich - obecnie znajdujące się w poszczególnych ordynacjach wyborczych. Z naszego punktu widzenia najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu, a jeszcze bardziej wyznaczony przez obecnych parlamentarzystów obszar 59. okręgu wyborczego. To właśnie w nim znalazła się Łomża i... powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Suwałki. W okręgu tym mieszka ponad pół miliona osób i raczej trudno wymagać, aby „polityk” z Łomży rozpoznawalny był, np. w oddalonych o 135 km w linii prostej, Sejnach. Poza  znajdujące się w tym samum okręgu Suwałki mają o kilka tysięcy więcej mieszkańców niż Łomża.
W przypadku pozostałych dwóch okręgów wyborczych ustalonych na terenie województwa ich rozpiętość terytorialna nie jest już tak wielka. Okręg nr 60 obejmuje obszary powiatów białostockiego i sokólskiego oraz  miasto Białystok (liczy mniej więcej tyle samo mieszkańców, co okręg łomżyńsko-suwalski), a okręg nr 61 obejmuje powiaty:
bielski (Bielsk Podlaski), hajnowski, siemiatycki  i wysokomazowiecki. W tym ostatnim przypadku w okręgu mieszka tylko nieco ponad 200 tysięcy mieszkańców, a więc jest ponad dwa razy mniejszy od pozostałych.    

***
Taki podział na okręgi wyborcze niemalże gwarantuje, że senatorem nie będzie nikt z Łomży, ale także i to senatorami z tej części kraju raczej już nie będą działacze „prawicowi i katoliccy”. „Prawicowość” Ziemi Łomżyńskiej (Łomża, Zambrów, Kolno, ewentualnie także Grajewo) skutecznie będzie ograniczała „lewicowość” terenów Suwalszczyzny. W przypadku „prawicowości” elektoratu powiatu wysokomazowieckiego, została stłamszona przez „lewicowość” pozostałych.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę