Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Lotniska pod Tykocinem nie będzie?

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska regionalnego w okolicach Saniki w gminie Tykocin. Bez decyzji środowiskowej samorząd województwa podlaskiego nie może się ubiegać o pozwolenie na budowę lotniska. Tymczasem lotnisko którego koszt budowy szacuje się na koło pół miliarda złotych, musi powstać do końca 2015 roku, bo gro środków ma pochodzić z dotacji ze środków unijnych w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Decyzje o lokalizacji lotniska regionalnego w Sanikach pod Tykocinem, zarząd województwa podlaskiego podjął jeszcze w sierpniu 2009 roku. Wcześniej niezależna firma przeprowadziła analizy wskazując trzy potencjalne jego lokalizacje. Oprócz Saników, pod uwagę brano Topolany (gm. Michałowo) i Nowe Chlebiotki (gm. Zawady). W kwietniu 2010 roku pozytywną decyzją środowiskową dla lotniska wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Decyzję zaskarżyły organizacje ekologiczne. Teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję w całości i sprawę przekazała do ponownego rozpoznania dyrekcji regionalnej w Białymstoku. Jak podała PAP powołując się na Monikę Jakubiak rzeczniczka prasowego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powodów uchylenia decyzji środowiskowej jest bardzo dużo: „brak analizy prawdopodobieństwa zaistnienia kolizji samolotów z ptakami, brak rzetelnej oceny oddziaływania na ssaki, istotne braki danych w materiale dowodowym o występowaniu ssaków i płazów, a także w zakresie analiz florystycznych, nie pozwalają na ocenę, czy przeprowadzona analiza była przeprowadzana rzetelnie i czy jest adekwatna do potrzeb”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę