Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Szpital z „mizernym” kontraktem na 2011 rok

Główne zdjęcie
Łomżyński szpital

Kontrakt jaki łomżyński szpital zawarł z narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok jest nieco niższy od tegorocznego. Wobec wzrostu choćby podatku Vat i cen energii elektrycznej, to oznacza, że będzie znacznie mniej pieniędzy na leczenie pacjentów, a zatem kolejki na badania i operacje mogą się jeszcze wydłużyć. - Na okulistyce kontrakt jest niższy niż w tym roku, a pacjenci, którzy już teraz oczekują 6 – 7 miesięcy na operację zaćmy być może będą musieli czekać około roku – mówi Marian Jaszewski dyrektor szpitala w Łomży.

Dyrektorzy szpitali, którzy wobec ministerialnych zapowiedzi wprowadzenia od tego roku „sprawiedliwszego” algorytmu dzielenia pieniędzy przez NFZ na poszczególne województwa,  liczyli na większe pieniądze dla swoich placówek nie kryją zaskoczenia i rozgoryczenia. Pieniędzy na przyszły rok jest mniej nawet niż w tym roku. Tymczasem łomżyński szpital już ma ok. 35 mln zadłużenia. Ten rok  też kończy na minusie, choć - jak podkreśla Jaszewski - stosunkowo niewielkim. Poza tym są jeszcze tzw. nadwykonania – czyli wykonane w szpitalu procedury medyczne powyżej liczby zakontraktowanej przez NFZ. Wyniosły one już blisko 5 mln zł. W ubiegłym roku było podobnie, przy czym po podpisanej ugodzie z NFZ szpital otrzymał niecałe 2 mln zł. Teraz Fundusz pieniędzy na pokrycie w całości szpitalnych nadwykonań też nie ma.

2010 nie taki zły

Na szczęście w tym roku udało się, dzięki pozyskanym środkom z funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia nieco szpital doposażyć. Unowocześniony został Zakład Diagnostyki Obrazowej, już jest, choć jeszcze nie działa nowoczesny tomograf komputerowy. Duża inwestycja objęła Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z budową nowoczesnego lądowiska dla helikopterów. Rozpoczęła się także modernizacja szpitalnego bloku operacyjnego, której zasadnicza część ma być wykonana w 2011 roku. Szpital w planach ma dalszą termomodernizację budynku, czyli docieplenie, dokończenie wymiany okien, regulację c.o. Inwestycja warta ponad 8 mln zł realizowana będzie do końca 2013 roku ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę