niedziela, 24 marca 2019 napisz DONOS@

Szpital z „mizernym” kontraktem na 2011 rok

Kontrakt jaki łomżyński szpital zawarł z narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok jest nieco niższy od tegorocznego. Wobec wzrostu choćby podatku Vat i cen energii elektrycznej, to oznacza, że będzie znacznie mniej pieniędzy na leczenie pacjentów, a zatem kolejki na badania i operacje mogą się jeszcze wydłużyć. - Na okulistyce kontrakt jest niższy niż w tym roku, a pacjenci, którzy już teraz oczekują 6 – 7 miesięcy na operację zaćmy być może będą musieli czekać około roku – mówi Marian Jaszewski dyrektor szpitala w Łomży.

Łomżyński szpital
Łomżyński szpital

Dyrektorzy szpitali, którzy wobec ministerialnych zapowiedzi wprowadzenia od tego roku „sprawiedliwszego” algorytmu dzielenia pieniędzy przez NFZ na poszczególne województwa,  liczyli na większe pieniądze dla swoich placówek nie kryją zaskoczenia i rozgoryczenia. Pieniędzy na przyszły rok jest mniej nawet niż w tym roku. Tymczasem łomżyński szpital już ma ok. 35 mln zadłużenia. Ten rok  też kończy na minusie, choć - jak podkreśla Jaszewski - stosunkowo niewielkim. Poza tym są jeszcze tzw. nadwykonania – czyli wykonane w szpitalu procedury medyczne powyżej liczby zakontraktowanej przez NFZ. Wyniosły one już blisko 5 mln zł. W ubiegłym roku było podobnie, przy czym po podpisanej ugodzie z NFZ szpital otrzymał niecałe 2 mln zł. Teraz Fundusz pieniędzy na pokrycie w całości szpitalnych nadwykonań też nie ma.

2010 nie taki zły

Na szczęście w tym roku udało się, dzięki pozyskanym środkom z funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia nieco szpital doposażyć. Unowocześniony został Zakład Diagnostyki Obrazowej, już jest, choć jeszcze nie działa nowoczesny tomograf komputerowy. Duża inwestycja objęła Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z budową nowoczesnego lądowiska dla helikopterów. Rozpoczęła się także modernizacja szpitalnego bloku operacyjnego, której zasadnicza część ma być wykonana w 2011 roku. Szpital w planach ma dalszą termomodernizację budynku, czyli docieplenie, dokończenie wymiany okien, regulację c.o. Inwestycja warta ponad 8 mln zł realizowana będzie do końca 2013 roku ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę