Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl/bialystok

Henryk Gała - Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Główne zdjęcie
Henryk Gała

Z Wrocławia do Łomży przywiózł talent, doświadczenie i zapał. To właśnie jemu Łomża zawdzięcza powstanie teatru lalek i orkiestry kameralnej. Henryk Gała, poeta, prozaik i dramaturg od ponad trzydziestu lat jest aktywnie związany z Łomżą. Za swoje zasługi otrzymał właśnie medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

We Wrocławiu od połowy lat siedemdziesiątych Henryk Gała miał już uznaną pozycję. Literat i animator życia kulturalnego przybył jednak do Łomży wraz z innymi artystami na zaproszenie ówczesnych władz. Zadanie, jakie dostali było proste - zadbać o rozwój kultury w nowo powstałym województwie łomżyńskim.

Henryk Gała szybko doprowadził do powstania Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i Teatru Lalek. Jak mówi - Uczestniczyłem w procesie życia, czyli w budowaniu życia po prostu. To są naturalne potrzeby rozwijającego się społeczeństwa.

Teatr i orkiestra działają w Łomży do dziś i to, zdaniem poety, największy sukces działań sprzed lat. Henryk Gała na stale wpisał się krajobraz kultury Ziemi Łomżyńskiej wydając zbiory wierszy, dramaty i powieści dla młodzieży. Za swoją działalność został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, o co wnioskowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - Został, osiedlił się w Drozdowie, ukochał tę ziemię. Po prostu jest, mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, chyba się nie obrazi, jest synem Ziemi Łomżyńskiej – powiedział Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Henryk Gałą jest twórcą wciąż aktywnym. W sprzedaży jest już najnowszy tom wierszy Henryka Gały "Zapiski na powiekach". Można w nim znaleźć także fragmenty poświęcone Łomży.

źródło: Obiektyw TVP Białystok / Szymon Sinoff


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę