Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Sąd: władze Łomży nie miały prawa bez przetargu sprzedawać działki przy Poligonowej

Główne zdjęcie
Prywatny zakład który funkcjonuje na spornej działce (fot. archiwum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ponownie orzekł, że uchwała Rady Miasta Łomża ze stycznia 2007 roku zezwalającą na sprzedaż bez przetargu jednej z miejskich działek przy ul. Poligonowej była niezgodna z prawem. Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności uchwały do sądu wystąpił Wojewoda Podlaski na wniosek Prokuratora Okręgowego w Białymstoku. To właśnie ta w tej prokuraturze nieco ponad rok temu ówczesny prezydent Łomży Jerzy B. i jego zastępca Marcin S. usłyszeli zarzuty popełnienia tzw. przestępstw urzędniczych. Obaj podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im przez prokuraturę przestępstw, a śledztwo dalej jest prowadzone.

Jako pierwsza nieprawidłowości przy transakcji związanej ze zbyciem na rzecz konkretnego prywatnego przedsiębiorcy miejskiej działki przy ul. Poligonowej dopatrzyła się Regionalna Izba Obrachunkowa, której kontrolerzy na przełomie 2008 i 2009 roku przeprowadzili kontrolę kompleksową gospodarki finansowej w Urzędzie Miejskim w Łomży. To po niej doniesienie o wykrytych nieprawidłowościach trafiło do prokuratury, która wszczęła śledztwo. Wystąpienie Prokuratora Okręgowego w Białymstoku do Wojewody Podlaskiego aby ten zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o unieważnienie uchwały na podstawie której była możliwa transakcja jest niejako pobocznym wątkiem sprawy.
Już raz białostocki WSA kwestionowaną uchwałą się zajmował. W marcu tego roku uznał, że jest ona niezgodna z prawem, bo naruszała ustawowe przesłanki i zasady bezprzetargowego zbywania nieruchomości publicznych. Na ten wyrok poskarżyli się radni Łomży. Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, uznali, że wiosną podczas rozpatrywania sprawy przez WSA popełniono błędy formalne (nabywca tej działki nie był uczestnikiem postępowania), dlatego wyrok uchylili i polecili WSA w Białymstoku ponownie zająć się sprawą. Trafiła ona na wokandę w ubiegłym tygodniu, a dziś zapadł wyrok – taki sam jak w marcu. Sąd stwierdził, że uchwała Rady Miasta Łomża z 31 stycznia 2007 roku „w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gruntowej Miasta Łomży przy ulicy Poligonowej” jest niezgodna z prawem.
Wyrok nie jest prawomocny. Strony – w tym Rada Miasta Łomża – ponownie mogą odwoływać się do NSA w Warszawie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę