Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Czerniawski zaprzysiężony „Tak mi dopomóż Bóg”

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podczas składanie przysięgi

- Obejmując Urząd Prezydenta Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta. Tak mi dopomóż Bóg - mówił Mieczysław Czerniawski, który przed południem podczas obrad sesji Rady Miasta Łomża złożył wymagane prawem ślubowanie i formalnie objął urząd prezydenta Łomży. - To ślubowanie to zobowiązanie, to przesłanie dla mojej czteroletniej kadencji prezydenta Łomży. Zapewniam państwa, że ten tekst będzie towarzyszył mi każdego dnia w mojej pracy – mówił Czerniawski, przy okazji apelując do radnych, partii politycznych, organizacji społecznych, ordynariusza diecezji i księży proboszczów, oraz mieszkańców Łomży by „wspólnie tworzyć przyszłość Łomży”.

Po złożeniu ślubowania Mieczysław Czerniawski przejął od dotychczasowego prezydenta Jerzego Brzezińskiego specjalny prezydencki łańcuch.
- Życzę aby wypełnił Pan zobowiązania o których tak pięknie mówił Pan w kampanii wyborczej – mówił Brzeziński dodając „życzę aby pana otaczali życzliwi ludzie”.
W imieniu radnych nowemu prezydentowi gratulował przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz zapewniając o gotowości współpracy.
- Jestem przekonany, ze ta współpraca będzie układała się bardzo dobrze i to w najbliższej przyszłości ale i później – mówił Borysewicz.
Z gratulacjami pospieszyli także radni Sejmiku Województwa Podlaskiego: Jacek Piorunek, Walenty Korycki i Marek Olbryś.
- To ogromny zaszczyt ale i wyzwanie – mówił Piorunek. - Przyjął pan ogromne wyzwanie. Trzymamy kciuki i deklarujemy aktywną współpracę szczególnie w pozyskiwaniu środków unijnych – dodawał, podkreślając że aby prezydent Czerniawski działał tak „aby w Łomży żyło się lepiej”.
- Każdy Pański sukces będzie sukcesem Łomży – dodawał Walenty Korycki.  
Mieczysław Czerniawski dziś dziękował – mieszkańcom za zaufanie i wybór, oraz za życzenia. Deklarował „działania przy otwartej kurtynie” i apelował o współdziałanie nie tylko w Radzie Miasta. Mówił, że za 8 lat Łomża będzie obchodziła jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich i aby już dziś rozpocząć przygotowania do tego święta. Dziś Mieczysław Czerniawski nie wygłosił za to klasycznego expose. Zapowiedział  że będzie ono w styczni, gdy on i jego najbliżsi współpracownicy zapoznają się z sytuacją miasta. Podczas zaprzysiężenia Czerniawskiego na prezydenta Łomży na sali obecni byli wskazani przez niego nowi zastępcy Mirosława Kluczek i Beniamin Dobosz.

Życiorys Czerniawskiego
Mieczysław Czerniawski urodził się 15 lipca1948 r. w miejscowości Glinne w Bieszczadach. Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lesku dalszą naukę (od 1967 roku) pobierał w  Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym w Łomży. Krótko pracował jako nauczyciel, a następnie kierował zarządem powiatowym Związku Młodzieży Socjalistycznej. Z przewodnią siła narodu – Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą – zawodowo (był etatowym pracownikiem)  związał się w 1974 roku. Studiował na Wydziale Socjologiczno-Politycznym Wyższej Szkoły Nauk Społecznych (działającej przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) w Warszawie, gdzie w 1980 roku obronił pracę magisterską. Był I Sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR, i sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR, którego szefem (I sekretarzem) został 8 stycznia 1986 roku. Funkcję te pełnił do stycznia 1990 roku czyli do rozwiązania PZPR.
W wyborach tzw. „kontraktowych” do Sejmu 1989 roku (kadencja trwała do 1991 roku)  został posłem z ramienia PZPR (wybrany w dogrywce 18 czerwca). Po rozwiązaniu partii w styczniu 1990 roku Czerniawski znalazł się w grupie twórców Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej  i w latach 1990 -1999 zasiadał w prezydium zarządu głównego SdRP.  W latach 1990-1991 ukończył studia podyplomowe w stołecznej Szkole Głównej Handlowej.
W kolejnych wyborach do Sejmu: 1993, 1997 i 2001 ponownie wybierany posłem z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 2001- 2005 kierował sejmową Komisją Finansów Publicznych. W 1999 roku, gdy formalnie jako partię zarejestrowano Sojuszu Lewicy Demokratycznej (dotychczas lewicowa koalicja wyborcza) Czerniawski został wojewódzkim koordynatorem Tymczasowej Rady Krajowej tej formacji do spraw budowy struktur partii, a później przewodniczącym Rady Wojewódzkiej SLD województwa podlaskiego. Był też członkiem Rady Krajowej SLD.  W 2003 roku poseł Czerniawski został wydalony z klubu parlamentarnego SLD po aferze z głosowaniem na „cztery ręce”. Za dwóch posłów SLD – M. Czerniawskiego i A. Owoca - głosowali wtedy posłowie Jan Chaładaj i Stanisław Jarmoliński. Wszyscy czterej zostali wykluczeni z klubu SLD.
W 2007 roku Czerniawski ponownie startował do Sejmu, ale tym razem bez powodzenia. Zdobył 4,5 tys. głosów, z czego ponad połowę w samej Łomży. W ubiegłym roku był drugi na liście SLD w wyborach do Europarlametu. W całym okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie zdobył 3673, a w samej Łomży 1920 głosów.
W 2010 roku w wyborach samorządowych Czerniawski był jedynką SLD w okręgu Łomża – Kolno Grajewo do Sejmiku (zdobył 5806 głosów dało mu mandat, z którego zrezygnował po wygraniu wyborów prezydenckich) i kandydatem partii na prezydenta Łomży. W pierwszej turze wyborów  głosowało na niego 5860 łomżan. W drugiej turze – spotkał się z Lechem Kołakowskim z PiS -  poparło go 10453 osób czyli ponad 60% wyborców, którzy tego dnia poszli do lokali wyborczych.

200829104429.jpg
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podczas składanie przysięgi
Foto: Były wiceprezydent Marcin Sroczyński, prezydent Mieczysław Czerniawski i były prezydent Jerzy Brzeziński
Foto: Mieczysław Czerniawski  Jerzy Brzeziński
Foto: Były prezydent Jerzy Brzeziński i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Mieczysław Czerniawski
Foto: Przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Foto: Były prezydent Jerzy Brzeziński
Foto: Przedstawiciele sejmiku: Jacek Piorunek, Walenty Korycki i Marek Olbryś
Foto: Były prezydent Jerzy Brzeziński
Foto: Mieczysław Czerniawski  Jerzy Brzeziński
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski i były prezydent Jerzy Brzeziński
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski obejmuje swoje biurko
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Foto: Były wiceprezydent Krzysztof Choiński, Jerzy Brzeziński i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Marcin Sroczyński, Mieczysław Czerniawski, Jerzy Brzeziński, Krzysztof Choiński

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę