Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

XV Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne

Główne zdjęcie
Aneta i Sebastian z Łomży

Już po raz 15 spotkali się w MDK – DŚT młodzi entuzjaści teatru. Nagrodę główną zdobył Teatr Nie Teraz z Łap. Bardzo dobrze zaprezentowały się też teatry łomżyńskie – jeden z nich, działający przy MDK – DŚT Teatr Aktywny, otrzymał drugą nagrodę, a jego wszyscy członkowie zostali nagrodzeni wyróżnieniami aktorskimi. Nagroda za trzecie miejsce trafiła do Suwałk – otrzymał ją tamtejszy Teatr Mikrus.

III nagroda, Teatr Mikrus z Suwałk za spektakl „Jaś i Małgosia czyli gliniane serca”
III nagroda, Teatr Mikrus z Suwałk za spektakl „Jaś i Małgosia czyli gliniane serca”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
Prowadzący
Prowadzący
Jury, Anna Starachowska, Łukasz Ławniczak oraz Krzysztof Zemło
Jury, Anna Starachowska, Łukasz Ławniczak oraz Krzysztof Zemło
Teatr Nie Teraz z Łap za spektakl „Smok wawelski” - Radosław Zaremba
Teatr Nie Teraz z Łap za spektakl „Smok wawelski” - Radosław Zaremba
I nagroda, Teatr Nie Teraz z Łap za spektakl „Smok wawelski”
I nagroda, Teatr Nie Teraz z Łap za spektakl „Smok wawelski”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
II nagroda, Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”
Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne, dyskusje z jurorami
Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne, dyskusje z jurorami

Wyróżnień aktorskich było znacznie więcej. Nie dziwi to jednak, bo w zgodnej opinii organizatorów, członków jury, uczestników i widzów poziom tegorocznych Konfrontacji był bardzo wysoki.
„Szczerze mówiąc nie spodziewałem się nagrody, jestem bardzo zaskoczony – przyznaje laureat pierwszej nagrody Radosław Zaremba z Teatru Nie Teraz. Oglądałem wszystkie spektakle i prezentowały naprawdę bardzo wysoki poziom. Ta nagroda jest dla mnie bardzo znacząca, ponieważ byliśmy już na kilku festiwalach i nie dostaliśmy, przynajmniej w tym roku, żadnej nagrody. Jest to nasze pierwsze, bardzo ważne, tegoroczne zwycięstwo”.
Jury, w którego skład weszli: Anna Starachowska ( Warsztaty Terapii Zajęciowej), Łukasz Ławniczak (członek grupy W Gorącej Wodzie Kompani) oraz Krzysztof Zemło (łomżyński Teatr Lalki i Aktora) miało więc bardzo trudny wybór. Największe wrażenie zrobił na członkach jury spektakl „Smok wawelski” Teatru Nie Teraz. „Nie spieraliśmy się za bardzo, werdykt co do głównej nagrody był jednogłośny – mówi Anna Starachowska. Cieszę się bardzo że jest taki przegląd – konfrontacje, że jest coś, co zasługuje na nagrody. Dobrze jest przyjść i pooglądać, co młodzi ludzie mają do powiedzenia w tej formie”.
Optymizmem napawa fakt, że młodzież ocenia i interpretuje rzeczywistość w bardzo złożony sposób. Oglądaliśmy więc spektakle inspirowane klasyką literatury dziecięcej , jak „Smok wawelski” czy „Jaś i Małgosia czyli gliniane serca”.  Spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś” został oparty na tekstach K.I. Gałczyńskiego, zaś w „Salonie Dulskiej” Anny Samson można odnaleźć analogie do „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Scenarzyści chętnie sięgali też po literaturę współczesną, poruszającą bardzo trudne tematy, jak niespełniona miłość w „Piaskownicy” Walczaka czy okrucieństwo świata dorosłych naśladowanego przez dzieci w „Sytuacjach rodzinnych” Srbljanović, połączone w całość przez Teatr Eksperymentalny Bursa 2 z Łomży. Były też spektakle z całkowicie autorskim scenariuszami, jak „Proszę, nie czytaj mi tego tato!”, czy „Król szmat”. Była też polska poezja, w spektaklu „Zwierzyniec”.  Nowością tegorocznych Konfrontacji były warsztaty teatralne, które po ogłoszeniu wyników poprowadził aktor i reżyser, Krzysztof Zemło. Przegląd nie miał tylko i wyłącznie charakteru konkursowego, bardzo istotny był aspekt edukacyjny imprezy. Poza wspomnianymi warsztatami młodzież miała możliwość rozmowy z jurorami, którzy udzielili jej cennych wskazówek i rad. „Chcieliśmy się spotkać z uczestnikami, by powiedzieć, jakie mamy uwagi, co mogą ulepszyć w swoich spektaklach, na co warto zwrócić uwagę. Myślę, że przyjęli to bardzo ochoczo i z dużą aprobatą”– mówi juror Łukasz Ławniczak.
Dyskusja na temat poszczególnych spektakli trwała długo i była bardzo ożywiona – świadczy to jednoznacznie o dużym zainteresowaniu sztuką teatralną, przynajmniej wśród części młodzieży.
„Dobrze, że młodzi ludzie robią teatr, podsumowuje imprezę Krzysztof Zemło. Jest to sytuacja teatralna, którą można uprościć: wystarczy relacja widz – aktor i już mamy teatr. Młodzi ludzie w prosty sposób mogą się wypowiedzieć. Jest to coś niesamowitego, fajnie, że chcą to robić i jest taki przegląd!”
Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk

 

 

Wyniki XV Młodzieżowych Konfrontacji Teatralnych:

I Nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Łomży w  wysokości 700 PLN - Teatr Nie Teraz z Łap za spektakl „Smok wawelski”

II Nagroda w wysokości 500 PLN - Teatr Aktywny z Łomży za spektakl „Król szmat”

III Nagroda w wysokości 300 PLN - Teatr Mikrus z Suwałk za spektakl „Jaś i Małgosia czyli gliniane serca”

Wyróżnienia aktorskie:

Radosław Zaremba za rolę Króla w spektaklu „Smok Wawelski”

Sebastian Misiak za rolę Posłańca Pegaza

Wiktoria Zalewajek za rolę Dziwnego Krawca i Radości w spektaklu „Teatrzyk Zielona Gęś”

Marcin Zawalich za rolę Adama Mickiewicza w spektaklu „Teatrzyk Zielona Gęś”

Sebastian Damian Choromański za rolę rycerza w spektaklu „Proszę nie czytaj mi tego, tato!”

Dorota Andrzejewska za rolę Dominiki w spektaklu „Król szmat”

Natalia Wysk za rolę Kaśki w spektaklu „Król szmat”

Rafał Grunwald za rolę Króla Szmat w spektaklu „Król szmat”

Aneta Anna Rudzka za rolę Patrycji w spektaklu „Król szmat”

Angelika Węgrowska za rolę Matki w spektaklu „Król szmat”

 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę