Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Pat w powiecie łomżyńskim... Władzę weźmie antyPiS?

Główne zdjęcie
Jarosław Kulesza Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego

Koalicja trzech ugrupowań: Polskie Stronnictwo Ludowe, Samorządy Łomżyńskie Razem i Powiatowa Wspólnota Samorządowa najprawdopodobniej weźmie władzę w powiecie łomżyńskim. Dziś ta koalicja doprowadziła do wyboru przewodniczącego Rady Powiatu i jego zastępców. Po tych wyborach zarządzono 5 minut przerwy, w trakcie której z sali wyszli i dotychczas na nią nie wrócili radni PiS, blokując w ten sposób dalsze procedowanie. Ostatecznie okazało się, że blokada nie była skuteczna. Bez udziału tych radnych wygaszono dwa mandaty radnych.

Dziś, po raz trzeci na pierwszej sesji spotkali się radni powiatu łomżyńskiego. Dotychczas nie zdążyli nawet złożyć ślubowania. Dzisiaj ta sztuka się udała. Ślubowało 14 obecnych na sali radnych powiatu (w sumie rada liczy 17 radnych). Następnie, zgodnie z porządkiem pierwszej sesji, przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady Powiatu. Na to stanowisko został zgłoszony tylko jeden kandydat – Jarosław Kulesza ze Śniadowa (PSL). Za jego wyborem opowiedziało się 14 radnych. Radni powiatu wybrali także zastępców przewodniczącego: Izabelę Cwalinę (Samorządy Łomżyńskie Razem) i Agatę Chomętowską (PiS)
Ostatnimi punktami dzisiejszej sesji, wprowadzonymi do porządku obrad na wniosek dotychczasowego starosty Krzysztofa Kozickiego, który został wybrany także radym powiatu, było wygaszenie mandatów radnych objętych przez Jacka Nowakowskiego i Zbigniewa Sokołowskiego, którzy z zostali wybrani na wójtów w Łomży i Wiźnie. Zgodnie z prawem zrezygnowali z mandatów w radzie powiatu, a po formalnym ich wygaszeniu miejsca w radzie, na następnej sesji  zajmą dwaj kolejni kandydaci z list komitetu Samorządy Łomżyńskie Razem: Wiesława Masłowska  ze Starej Łomży przy szosie i Maria Mrozek z Piątnicy Włościańskiej. Dzięki temu koalicja  Polskie Stronnictwo Ludowe, Samorządy Łomżyńskie Razem i Powiatowa Wspólnota Samorządowa będzie miała 10 mandatów i wystarczającą większość by wybrać starostę łomżyńskiego.
Po wyjściu z sali radnych PiS nie ma wymaganego prawem kworum by dalej prowadzić obrad. Na sali pozostało tylko 8 radnych z „koalicji”, którym dziś do kworum brakuje 1 radnego. Po dłuższym oczekiwaniu przewodniczący rady zdecydował się dokończyć sesje bez PiS.
- Radni PiS podpisali listę obecności więc byli na sesji. Nie było ich podczas głosowania wygaśnięcia mandatów radnych, a więc nie wzięli udziału w głosowaniu – tłumaczy Jarosław Kulesza.     
Przewodniczący mówi także, że w poniedziałek wyznaczy termin nowej sesji. Z wnioskiem o nadzwyczajne – w terminie 7 dni – zwołanie sesji zwrócili się do niego przedstawiciele obu obozów w radzie.   

Przypomnijmy w 17 osobowej radzie powiatu są radni z czterech komitetów wyborczych. Najwięcej – 7 mandatów ma Prawo i Sprawiedliwość. Po 4 mandaty przypału w udziale komitetom Samorządy Łomżyńskie Razem i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, a ostatnie dwa miejsca należą do założonego przez dotychczasowego starostę komitetu Powiatowa Wspólnota Samorządowa.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę