Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Wojewódzka koalicja PO-PSL (+ SLD?)

Bogdan Dyjuk (50 lat) z PSL został nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. W imieniu radnych z PO i PSL zgłosił go Mieczysław Bagiński (PSL), przewodniczący Sejmiku w poprzedniej kadencji. Marszałek województwa ma być z PO. Jego wybór zapowiedziano na 20 grudnia.

Dyjuk pochodzi z Augustowa. Jest bezpartyjny. W wyborach do sejmiku startował z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale w minionej kadencji samorządu zasiadał w sejmiku jako radny Platformy Obywatelskiej.
- W tajnym głosowaniu, z 27 radnych obecnych na sali, za powołaniem Bogdana Dyjuka głosowało 17 radnych przy 10 głosach wstrzymujących się – odczytywał wyniki tajnego głosowania Walenty Korycki, przewodniczący Komisji Skrutacyjnej.  
Koalicja PO-PSL dziś na sali sejmiku miała 15 radnych, a opozycyjny PiS 10. Pozostali dwaj członkowie sejmiku należą do SLD.

Po przejęciu prowadzenia obrad przewodniczący Dyjuk zgłosił wniosek o poszerzenie porządku obrad o dokonanie wyboru pozostałych członków prezydium sejmiku. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Masalski z PO, Jan Chojnowski z PiS i Jan Syczewski z SLD. Żaden z nich nie jest związany z Ziemią Łomżyńską (byłym województwem łomżyńskim).

Podczas dzisiejszej drugiej części pierwszej sesji sejmiku (pierwsza część odbyła się 2 grudnia) radni wygasili także mandaty Tadeusza Truskolaskiego i Mieczysława Czerniawskiego, którzy zostali wybrani na prezydentów Białegostoku i Łomży. W ich miejsce na następnej sesji – 20 grudnia – w skład sejmiku wejdą Karol Pilecki z Białegostoku i Marek Minda z Łomży.

Jeszcze przed sesją szefowie klubów PO i PSL informowali o zawarciu porozumienia. W jego myśl przewodniczącym sejmiku zostanie osoba desygnowana przez Polskie Stronnictwo Ludowe (i tak sie stało), a marszałkiem będzie osoba wskazana przez klub Platformy Obywatelskiej.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę