Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

XXVI Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej

Główne zdjęcie
Katarzyna Dłużniewska zdobywczyni Złotej Strofy

Po raz dwudziesty szósty odbył się zorganizowany przez Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” i Klub Garnizonowy Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej. Nagrodę główną – „Złotą Strofę” otrzymała Katarzyna Dłużniewska. Jury przyznało kilka innych nagród i wyróżnień, podkreślając wysoki poziom uczestników konkursu.

H. Gała, R. Matuszewski
H. Gała, R. Matuszewski
Henryk Gała
Henryk Gała
laureaci, opiekunowie i jury
laureaci, opiekunowie i jury
Tadeusz Mocarski przewodniczący jury
Tadeusz Mocarski przewodniczący jury
W. Domalewska, W. Długozima
W. Domalewska, W. Długozima
Witold Długozima
Witold Długozima

W konkursie miało wziąć udział blisko trzydzieścioro młodych miłośników poezji z czterech województw. Ostatecznie, z powodu trudnych warunków panujących na drogach kilkoro z nich nie dojechało do Łomży. Konkurs otworzył poeta, Henryk Gała, recytując kilka wierszy zmarłego niedawno Zbigniewa Jerzyny. Jury w składzie: Wiesława Domalewska, Elżbieta Piasecka Chamryk, Marek Lechowicz, pod przewodnictwem poety Tadeusza Mocarskiego jednomyślnie przyznało główną nagrodę. Otrzymała ją 15 letnia uczennica PG nr1w Łomży. „Nadal nie mogę w to uwierzyć, że jestem laureatką „Złotej Strofy”, ponieważ nie spodziewałam się aż takiego wyróżnienia, mówi Katarzyna Dłużniewska. Na mój repertuar składały się dwa wiersze: oczywiście wymagany Beaty Obertyńskiej – „Sen w gorączce” i Wisławy Szymborskiej „Wszelki wypadek”. Wybrałam je, bo jestem osobą bardzo energiczną, ale lubię też śnić -  dlatego „Sen w gorączce”. Wiersz Szymborskiej wybrałam dlatego, bo ma genialną puentę – rozkochałam się w nim. Czuję te wiersze”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i wiele nagród. „Poezja jest pomostem, który zbliża do siebie ludzi. Pomostem miłości, radości, ciepła, wszystkim tym, co niesie radość i piękno – podkreśla Witold Długozima, siła sprawcza konkursu, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”. Do tegorocznej edycji konkursu jako repertuar obowiązkowy wybraliśmy utwory  Beaty Obertyńskiej - poetki imigrantki, zapomnianej, wykreślonej z literatury ojczystej. Młodzi recytatorzy wykonali ten trudny, bardzo dojrzały repertuar doskonale. Była to piękna, prawdziwa polszczyzna, z odrobiną kresów wschodnich, za którymi tęskniła Beata Obertyńska. Jestem pod ogromnym wrażeniem polskiej literatury i poezji, która buduje, łączy, zachęca ludzi do działania. Ten konkurs ma za zadanie kształtować poezję, bo ktoś kiedyś powiedział – poezja jest jak muzyka – żeby ją zrozumieć, trzeba ją kochać”.


Wojciech Chamryk
Współpraca i zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk

Wyniki:
Nagroda główna  „Złota Strofa” - Katarzyna Dłużniewska (PG 1 Łomża)
I miejsce - Paulina Zejer (PG Jedwabne)
II miejsce - Katarzyna Duda (Teatrzyk Żywego Słowa "Logos") oraz Weronika Kamila Kaszak (PG Radziłów)
Wyróżnienia: Magdalena Kocoń, Katarzyna Konopka, Aleksandra Polak
Nagroda Specjalna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży - wyróżnienie za dobór repertuaru - Patrycja Malinowska (za wiersz "Ważka")


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę