Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wojewoda podlaski Maciej Żywno ma być kandydatem PO na marszalka województwa

Główne zdjęcie
Maciej Żywno

Szybka decyzja premiera, dla wielu zaskoczenie - wojewoda podlaski Maciej Żywno ma być kandydatem Platformy Obywatelskiej na marszałka województwa. Taką decyzję podjęła w piątek wieczorem (03.12) Rada Regionu tej partii, a wcześniej Zarząd, potwierdzając rekomendacje premiera.

Do tej pory jako kandydaci na marszałka województwa wymieniali byli dotychczasowy marszałek Jaroslaw Dworzański i Maciej Perkowski - prawnik, wykładowca UwB specjalizujący się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Ten ostatni był wspierany przez obenego szefa PO posła Damiana Raczkowskiego. Obie kandydatury zatwierdził kilka dni temu klub nowowybranych radnych sejmiku województwa. Radni wybrali nawet kandydatów na wicemarszałka i członka zarządu. Brakowało tylko akceptacji regionalnych władz partii. Ale tam większość ma były szef partii poseł Robert Tyszkiewicz. W kuluarach spekulowano więc, że będzie chciał nominacji dla swego kandydata. Maciej Żywno - to osoba, która może pogodzić skłócone frakcje w podlaskiej Platformie Obywatelskiej.

W piątek też Rada Regionu PO podjęła uchwałę o zawarciu koalicji na szczeblu samorządu województwa z PSL. W uchwale znajduje się zapis, że kandydaci PO objąć mają funkcję marszałka, wicemarszałka i członka zarządu. Tymczasem Ludowcy żądają albo fotela marszałka, albo większości w zarządzie województwa. Platforma Obywatelska proponuje koalicjantowi stanowisko wicemrszałka i członka zarządu oraz przewodniczącego sejmiku województwa.

Zdaniem posła Tyszkiewicza Maciej Żywno jest dobrym i silnym kandydatem, bo ma poparcie w rządzie. Nie wiadomo, jak te kandydaturę odbierają regionalni politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przypomnijmy, że w czwartek po raz pierwszy zebrał się sejmik województwa. Obrady zostały jednak przerwane, bo nie została podpisana umowa koalicyjna i nie zostały podzielone stanowiska. Radni sejmiku zbierają się w przyszłym tygodniu, w czwartek.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę