Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Stop strzelaniu do łosi!

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystąpiło do Ministra Środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego z wnioskiem o natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji zezwalającej na odstrzał 90 łosi oraz jej unieważnienie. Pretekstem do odstrzału tych zwierząt są badania naukowe. W Polsce odstrzelono już 42 łosie, a połowę z nich nad Biebrzą.

W Europie Środkowej w wyniku masowych polowań i fragmentacji swoich siedlisk łoś był gatunkiem na skraju wyginięcia. W Polsce przetrwał okres II wojny światowej jedynie na Bagnach Biebrzańskich. Badania genetyczne wskazały na unikalny, reliktowy charakter biebrzańskich łosi.
Mimo, iż od 1925 roku w dolinie Biebrzy zwierzęta te podlegają prawnej ochronie, to właśnie w jej bezpośrednim sąsiedztwie, pod pretekstem badań naukowych, przeznaczono do odstrzału 47 osobników. Uważamy, iż może to zagrozić populacji, której matecznikiem jest Biebrzański Park Narodowy i w konsekwencji poważnie naruszyć przepisy o ochronie przyrody – napisali do ministra środowiska działacze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Podkreślają iż wydana przez ministra decyzja zezwalająca na odstrzał tych zwierząt jest kontrowersyjna. Celem odstrzałów jest pozyskanie danych naukowych służących przygotowaniu „Strategii ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce”. Badania miałyby dostarczyć informacji m.in. na temat wieku, cech morfologicznych czy genotypu, czyli informacji, dla których standardowo prowadzi się badania nieinwazyjne – tak jak ma to miejsce w przypadku badań nad populacjami wilka, rysia czy niedźwiedzia.
Powołując się na Prawo łowieckie, które mówi, że  udzielenie zezwolenia na dokonanie odstrzału lub odłowu zwierzyny do celów związanych z badaniami naukowymi możliwe jest tylko wtedy, gdy zostaną wykazane i udowodnione łączne zaistnienie dwóch przesłanek: nie istnieją inne alternatywne rozwiązania pozwalające na zrealizowanie celu, jakiemu ma służyć odstrzał, oraz istnieje pewność, że odstrzał nie spowoduje zagrożenia populacji danego gatunku w stanie sprzyjającym ochronie w ich naturalnym zasięgu występowania, podkreślają że w niniejszej sytuacji nie zachodzi żadna z nich.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot żąda natychmiastowego wstrzymania polowań oraz unieważnienia decyzji, która wydana została z rażącym naruszeniem prawa i dopuszcza odstrzał łosi w największych ostojach tych zwierząt.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę