Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wybieramy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Ponad 967 tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego jest uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach samorządowych. Województwo podlaskie zostało podzielone na 1354 okręgi wyborcze. W tegorocznych wyborach samorządowych wybierzemy w naszym województwie 79 wójtów, 36 burmistrzów i 3 prezydentów miast. Wybierzemy też 30-osobowy sejmik województwa, 250 radnych powiatowych i ponad 1 800 gminnych radnych.

O fotele wójtów, burmistrzów i prezydentów walczy w tym roku zaledwie 35 kobiet. Ogółem startuje 370 osób.

W szesnastu gminach w województwie podlaskim zgłosiło się po jednym kandydacie na stanowisko wójta - wynika z danych Krajowego Biura Wyborczego. Tam głosowanie będzie plebiscytem ich popularności.

By kandydaci mogli pełnić te funkcje, muszą jednak w wyborach samorządowych 21 listopada otrzymać od wyborców ponad 50% ważnych głosów - gdyby takiej liczby głosów nie dostali, wójta w gminie wybiorą nowo wybrani radni.

Wyborcy w gminach, gdzie jest tylko po jednym kandydacie na wójta, dostaną karty do głosowania z imieniem i nazwiskiem kandydata. Obok nazwiska będą dwie rubryki, ze słowami "tak" lub "nie" i przy nich trzeba będzie postawić znak "x" we właściwym miejscu. Wyborcy będą głosowali albo za, albo przeciwko tym zarejestrowanym, pojedynczym kandydatom. Żeby głos był ważny, wyborca musi postawić znak w kratce albo na "tak", albo na "nie".

Kontrkandydatów nie mają kandydaci na wójta gminy Gródek, Orla, Czyże, Jaświły, Czyżew, Grabowo i Piekuty Nowe, Bargłów Kościelny, Sztabin, Puńsk, gmina Sejny, Korycin, Filipów, Przerośl, Rutka Tartak i Szypliszki.

Ponad 9 tysięcy kandydatów startuje w województwie podlaskim w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmiku województwa. Swoje listy zarejestrowało w terytorialnych komisjach wyborczych 482 komitetów.

W województwie podlaskim o mandat radnych gminnych ubiega się prawie 8 tysięcy kandydatów, ponad 2 tysiące osób o mandat radnych powiatowych, a 359 startuje w wyborach do sejmiku województwa.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę