Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

„X” czyli jak głosować

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W najbliższa niedzielę 21 listopada odbędą się wybory samorządowe. Będziemy wybierać radnych rad gmin i miast, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydenta Łomży. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w tym roku głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w godzinach 8.00-22.00. Cztery lata temu zaczynało się i kończyło dwie godziny wcześniej (między 6.00 a 20.00).

Wyborca, w lokalu wyborczym otrzyma cztery, a w Łomży trzy, karty do głosowania. Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rad gmin (miast). Na karcie żółtej znajdą się kandydaci do rad powiatów (tej karty nie dostaną wyborcy w Łomży), a na niebieskiej - do sejmików województw. Natomiast karta koloru różowego zawierać będzie nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej.

W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybory są większościowe. Oznacza to, że w poszczególnych okręgach radnymi zostają ci kandydaci, którzy uzyskają najwyższe poparcie. Wyborcy będą mogli postawić znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Informacja o tym ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu, będzie znajdować się na karcie wyborczej.
Można oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów, a także poprzeć kandydatów z różnych list wyborczych.

W wyborach radnych gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, w tym także w wyborach do Rady Miasta Łomża, oraz w wyborach rad powiatów i sejmików - gdzie wybory są proporcjonalne - głosuje się tylko na jednego kandydata.

Kolejna karta, którą otrzyma wyborca będzie koloru różowego i znajdą się na niej nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą ułożone w kolejności alfabetycznej.
Głosujemy stawiając znak „x” w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Jeżeli wyborca zagłosuje na dwóch kandydatów, albo nie zagłosuje na żadnego, głos będzie nieważny.
Wójtem (burmistrzem, prezydentem) zostanie ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w najbliższą niedzielę w danej gminie nie uda się to żadnemu z kandydatów, za dwa tygodnie - 5 grudnia - odbędzie się tam druga tura wyborów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę