Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

W sądach prawie bez wokand

Sędziowie z Łomży i regionu przyłączają się do protestu organizowanego przez Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iusticia”. W środę i czwartek w łomżyńskich sądach prawie nie będzie wokand. - Wyznaczone zostały tylko te sprawy, które muszą się odbyć aby nie naruszać praw osób trzecich – mówi sędzia Jan Leszczewski rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży. W Sądzie Okręgowych przez te dwa dni odbędzie się tylko 14 wokand, w Sądzie Rejonowym zaledwie 4.

Do ogólnopolskich protestów przyłączyli się także sędziowie z sądów w Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.  Jak informuje sędzia Leszczewski protestujący domagają się nie tylko podwyżek płac, choć ten postulat jest bardzo istotny.
- Sędziowie powinni zarabiać tyle samo co parlamentarzyści – mówi sędzia Leszczewski.
Dziś to wynagrodzenie oscyluje w granicach połowy tej kwoty. „Iusticia” podaje, że wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego od 1997 r. realnie spadło o ponad 25 %  - w 1997 r. 2,7 średniej, obecnie 2,05 średniej.
Sędziom nie podoba się także stosunek w jaki ministerstwo odnosi się do społeczności sędziowskiej.
- Projekty aktów prawnych są nam wysyłane do opinii, ale później tej opinii nikt nie bierze pod uwagę – mówi sędzia Leszczewski wskazując jako przykłady wprowadzenie sądów 24-godzinnych, czy ostatnio elektronicznego dozoru dla więźniów.       
Sędziowie krytykują także kolejne zaproponowane przez ministra sprawiedliwości nowelizacje ustroju sądów powszechnych. Sędziom nie podoba się zaproponowany przez resort nowy system ocen okresowych czy powołanie niezależnych od prezesów dyrektorów sądów. Postulują za to wycofanie z ministerstwa dziś pracujących tam około 300 sędziów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę