Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Wszawica

Ponad 270 przypadków wszawicy wykryto w ubiegłym roku u dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego. Pod tym względem region niekorzystnie wyróżnia się na terenie województwa podlaskiego.

Dane odnośnie zachorowań m.in. na wszawicę znajdują się w opublikowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku ocenie bezpieczeństwa stanu sanitarnego województwa podlaskiego za rok 2009. 
W całym województwie podlaskim w ubiegłym roku stwierdzono blisko 400 przypadków wszawicy u dzieci i młodzieży, przy czym 2/3 z nich to przypadki odnotowane w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego. Zdanych sanepidu wynika, że w ubiegłym roku wszawica występowała tu niemal tak samo często w szkołach miejskich (127 przypadków) jak w szkołach wiejskich (146). 
- Najkorzystniej przedstawia się sytuacja w powiecie wysokomazowieckim i zambrowskim, ponieważ współczynnik zawszenia w mieście i na wsi po raz kolejny wynosi 0 – czytamy w raporcie sanepidu.

Do zakażenia wszawicą dochodzi w wyniku kontaktów fizycznych oraz używania wspólnych nakryć głowy, szczotek czy grzebieni. W okresie wszawicy występuje silny świąd skóry owłosionej głowy, a wszy w czasie ruchu są widoczne gołym okiem.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę