Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łomży

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. odsłonięto w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Uroczystości, o godzinie 8.41 – czyli dokładnie w godzinie katastrofy lotniczej w której zginęło 96 osób, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim - rozpoczęły się włączeniem syren, odegraniem hymnu państwowego i odczytaniem nazwisk ofiar.

Obelisk to kamień z wbitym, rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”.  Stanął tuż obok odsłoniętego w 1994 roku pomnika Sybiraków autorstwa Janusza Czarnego.

Inicjatorem budowy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej był prezydent Jerzy Brzeziński. Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel, a podczas porannych uroczystości poświęcił go biskup Stanisław Stefanek. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Łomży, była kompania honorowa wojska i orkiestra dęta. 

Do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku doszło gdy w samolot z polską delegacją, której przewodniczył Prezydent RP Lech Kaczyński, podchodzi do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Pasażerowie samolotu udawali się do pobliskiego Katynia na oficjalne uroczystości 70. rocznicy mordu jakiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych wziętych do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę