Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łomża: po raz pierwszy nie przyznano nagrody Zygmunta Glogera

„Zygmunt Gloger mimo upływu czasu jest cały czas postacią niedocenianą”- stwierdził podczas sesji naukowej w Łomży historyk prof. Janusz Tazbir. - „Jednak z czasem jedne postaci maleją, inne rosną - Gloger należy do tych drugich” - podsumował.

W setną rocznicę śmierci etnografa i etnologa urodzonego w Tyborach Kamiance na Ziemi Łomżyńskiej, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA już po raz 21. zorganizowało sesję naukową mu poświęconą. Tym razem składała się ona z dwóch części: „Testament Glogera” i „Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie”.

Jak zwykle sesji towarzyszyło wydanie tomu z esejami problemowo związane z jej tematem. Jak napisał jego redaktor, Włodzimierz Pessel, posłużyć ma on "próbom wydobywania prawdy z niejawności rzeczy".

W tym roku, po raz pierwszy w ponad 26-letniej historii łomżyńskich uroczystości glogerowskich, nie zostały przyznane Nagrody Zygmunta Glogera. Jak wyjaśnił prezes STOPKI, Stanisław Zagórski, decyzję taką spowodowała odmowa dofinansowania nagród przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- „Nie chodziło o kwestie finansowe, a o prestiż tej nagrody” - stwierdził prezes Zagórski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę