Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowe, wyższe podatki od stycznia w Łomży?

W środę radni będą debatować nad prezydenckimi propozycjami podatków lokalnych na 2005r. Zgodnie z przygotowanymi przez ratusz projektami uchwał w sprawie ustalenia stawek podatków od nieruchomości, środków transportowych i posiadania psów na 2005 rok nowe stawkami są wyższe niż te obowiązujące w tym roku. Najwyższy wzrost dotyczy stawek podatku od nieruchomości płacony od każdego mkw. powierzchni gruntów „pozostałych” czyli tych nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prezydent Jerzy Brzeziński chce aby stawka podatku w tym wypadku wzrosła o 67%.

W tym roku stawka ta wynosi 0,12 zł./mkw, a w przyszłym ma wynieść 0,20 zł/mkw. Na wzroście tylko tej jednej pozycji i to tylko w przypadku osób fizycznych – czyli zwykłych mieszkańców posiadających w Łomży działki – prezydent chce do budżetu pozyskać ponad ćwierć miliona złotych więcej. O ile w 2004 roku z osoby fizyczne z tego tytułu mają wpłacić niespełna 386 tys. zł, to w przyszłym roku byłoby to ponad 640 tys. zł.
Tak jak i poprzednio wszystkie stawki podatków od nieruchomości mieszczą się w górnym przedziale stawek możliwych w Polsce.

Proponowane niektóre stawki podatku od nieruchomości:
- od 1 m/2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części - 0,52 zł (jest 0,50 zł)
- od 1 m/2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 17 zł (jest 16,50 zł)
- od 1 m/2 powierzchni gruntów: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,62 zł (jest 0,60 zł)

Więcej za ciężarówki
Złożona przez Jerzego Brzezińskiego propozycja podatkowa zakłada także znaczy – o około 8% wzrost podatków płaconych przez właścicieli ciężarówek i autobusów.
Przykładowo w 2004 r. za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej: od 3,5 t do 5,5 t włącznie podatek wynosił 537 zł, a w przyszłym roku – jeśli zyska akceptacje radnych – ma ona wynieść 578 zł. Za autobusu o liczbie miejsc do siedzenia równej i wyższej niż 30 jego właściciel w tym roku do kasy miasta płacił 1611 zł, a w przyszłym miałby zapłacić 1740zł.

Pies o 1 zł droższy
Łomżanie zgodnie z prezydencka propozycja mają też więcej zapłacić za posiadane psy. W tym wypadku wzrost stawki ma wynieść równo 1 zł. O ile tegoroczna ustalona przez radnych stawka podatku wynosi 50 zł za każdego psa trzymanego w bloku i 40 zł za psa trzymanego w domku jednorodzinnym, to w 2005 roku ma to być odpowiednio 51 i 41 złotych.
Dodajmy, że górna stawka tego podatku w Polsce w 2005 roku może wynieść 51,90 zł.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę