Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Zakończył się remont kościółka w Niedźwiadnej

Główne zdjęcie
Zdjęcie wykonane w trakcie prowadzonych prac

Ponad dwa miliony złotych pochłonęły prace związane z odnawianiem zabytkowego kościółka w Niedźwiadnej koło Szczuczyna. Trwające blisko dwa lata prace prowadzone były w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W niedzielę oficjalnie zakończono realizację tego projektu. - Pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych było jedyną formą uratowania tego miejsca i przywrócenia jemu dawnego piękna – podkreśla ks Jarosław Stefaniak proboszcz parafii.

Parafia pw. św. Stanisława BM została erygowana ok. 1450 r. Obecny kościół murowany w stylu gotyckim zbudowany został w połowie XVI w. Prowadzony w ostatnich dwóch latach remont dotyczył naprawy zewnętrznych elewacji świątyni, dekoracji malarskiej wnętrza, rekonstrukcji ołtarzy bocznych, prospektu organowego, ławek oraz iluminacji wnętrza. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2016313, 02 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to kwota 1512234, 76zł, pozostała kwota to środki własne beneficjenta.
- Należy wspomnieć, że niewielki gotycki kościółek, leżący na rubieżach naszego województwa należy do wyjątkowych obiektów w tej klasie zabytków nie tylko w regionie, ale w tej części naszego kraju – mówi ks Jarosław Stefaniak. - Przywrócenie dawnego blasku świątyni oraz przypomnienie światu o tym szczególnym miejscu i jego urokach to wyjątkowe działanie wśród wszystkich ośmiu projektów realizowanych w ramach Działania 6.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W niedzielę, 31 października 2010 roku, w Niedźwiadnej oficjalnie zakończyła się realizacja projektu pn. „Restauracja XVI wiecznego kościoła w Niedźwiadnej”. Uroczystego osłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał Jarosław Dworzański – Marszałek Województwa Podlaskiego, w obecności małżonki, a asystowali mu Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za kulturę  oraz Zbigniew Kamiński wicedyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę