„Sukces kadencji”: Brzeziński odrobił straty
„Kadencja prezydenta Brzezińskiego – doceniona! Łomża wśród najlepszych!” - tak ogłasza na oficjalnej stronie internetowej ratusz podpierając się wynikami niezależnego, ogólnopolskiego rankingu „Sukces kadencji” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. „W podsumowaniu rankingu obejmującym minione cztery lata, spośród włodarzy miast na prawach powiatu, Kadencja Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego została sklasyfikowana na wysokiej, 17. pozycji – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Łomży. Niestety nie znajdziemy tam wzmianki o tym, że przed ośmiu laty, gdy rządy w mieście obejmował Jerzy Brzeziński, Łomża zajmowała w tym samym rankingu 18. miejsce, a po pierwszej kadencji jego urzędowania spadła na 38 pozycję.
W rankingu oceniano trzy rodzaje „sukcesu”: sukces finansowy – wzrost dochodów budżetowych, sukces ekonomiczny (gospodarczy) - wskaźniki ekonomiczne, a więc dochody firm i ludności, bezrobocie itp. i sukces infrastrukturalny - postęp w rozwoju infrastruktury miejskiej. Te trzy cząstkowe sukcesy składały się na jeden „Sukces kadencji”. Ranking przeprowadzany był oddzielnie dla gmin wiejskich, małych miast, miast powiatowych, grodzkich i wojewódzkich.
Łomża w „ranking finansowym” przed ośmiu laty nie była oceniana, cztery lata temu, czyli po pierwszej kadencji Jerzego Brzezińskiego zajmowała 34 miejsce (wśród 65 miast grodzkich w Polsce), a teraz awansowała na 17 miejsce. W rankingu ekonomicznym na opublikowanej liście 35 miast nie ma Łomży. W rankingu infrastrukturalnym przed czterema laty Łomża była 25, a dziś jest 10. W najważniejszym rankingu stanowiącym podsumowanie kadencji Łomża jest na 17. miejscu, podczas gdy cztery lata temu była 38, a osiem lat temu, a więc gdy Brzeziński obejmował władze w mieście, zajmowała 18. miejsce.
Na podium rankingu znaleźli się prezydenci miast: Sopotu, Bielska Białej i Tychów. To ostatnie miasto awansowało z 35 miejsca. Czwarta w rankingu jest Biała Podlaska, która awansowała tu aż z 40 pozycji, a pobliska Ostrołęka w rankingu tym zajmuje 15 miejsce.
Ciekawie wyniki rankingu przedstawiają się w miastach powiatowych. Na 268 ocenianych z naszych najlepiej wypada Wysokie Mazowieckie, które zajęło w tym roku 7. miejsce awansując z 188 pozycji. Zambrów jest na 106 miejscu, a cztery lata temu był 249, a Kolno na 141 miejsce, awansując ze 156 pozycji. Ranking zamyka Grajewo, która na 268 miejsce spadło ze 168 miejsca zajmowanego przed czterema laty.
Aby sprawdzić jak rzeczywiście wyglądają wyniki rankingu „Sukcesy kadencji” wystarczy wejść na stronę internetową Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” (www.wspolnota.org.pl) i wysyłają SMS wykupić 15-minutowy dostęp do wyników rankingu.