Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Jubileusz diecezji

85 lat temu, 28 października 1925 roku Papież Pius XI Bullą cyrkumskrypcyjną "Vixdum Poloniae unitas" erygował Diecezję Łomżyńską z terenów pozostałej w ówczesnych granicach polskich Diecezji Sejneńskiej czyli Augustowskiej, do której zostały dołączone trzy dekanaty z Diecezji Płockiej: Czyżew, Ostrołęka (bez parafii Goworowo) i Ostrów Mazowiecka. Nowo utworzona Diecezja Łomżyńska liczyła ponad 520 tysięcy wiernych i należała do Metropolii Wileńskiej.

Tak wyznaczona Diecezja Łomżyńska, poza niewielką korektą dotyczącą części dekanatu Teolińskiego, który po II wojnie światowej znalazł się poza granicami Polski, przetrwała do 25 marca 1992 roku.

W związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Papieża Jana Pawła II Bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", z terytorium Diecezji Łomżyńskiej została odłączona północna jej część obejmująca dekanaty augustowskie, suwalskie oraz Sejneński, a także trzy parafie z dekanatu grajewskiego: Rajgród, Rydzewo i Pruska (Wólka Karwowska), które weszły w skład nowo utworzonej Diecezji Ełckiej. W tym samym czasie do Diecezji Łomżyńskiej została przyłączona część Diecezji Płockiej obejmująca dekanaty: różański, wyszkowski oraz część dekanatów chorzelskiego, makowskiego i przasnyskiego.

Pierwszym ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej (15 grudnia 1925r) został pochodzący z parafii Kołaki ks bp Romuald Jałbrzykowski. Po nim funkcje te sprawowali jeszcze: ks bp. Stanisław Kostka Łukomski, bp. Czesław Falkowski, bp Mikołaj Sasinowski, bp Juliusz Peatz i obecnie urzędujący bp Stanisław Stefanek.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę