Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Swingujący jubileusz PopArtu

Główne zdjęcie
fot. mdk.4lomza.pl

Jubileusz 15 lat działalności świętuje Studio Piosenki PopArt. Grupa, którą kieruje Bernard Karwowski, debiutowała w listopadzie 1995 roku programem „With The Beatles”. - Nie przypuszczałem, że starczy nam zapału i pomysłów na tyle programów i lat pracy - mówi założyciel grupy. W najbliższy czwartek, 28 października, na specjalnym koncercie, podsumowującym działalność zespołu, będziemy można posłuchać młodych wokalistów Studia Piosenki PopArt, którzy wystąpią z towarzyszeniem zespołu rock and rollowego, jazzowej sekcji dętej i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Pierwszy program z utworami zespołu The Beatles okazał się wielkim sukcesem.
- Zebrała się ekipa, która doskonale sobie poradziła z  bardzo ambitnym repertuarem i było oczywiste, że na tym nie poprzestaniemy - opowiada Karwowski. - Pojawiła się atmosfera, artystyczna presja, chęć zrobienia czegoś nowego.
Utwory legendarnych gwiazd rock'n'rolla, pastisze światowych przebojów  muzyki pop z następnych dekad, musicalowe songi, muzyka soul, rhythm and blues -  grupa utalentowanych nastolatków przez blisko osiem lat realizowała kolejne  projekty szefa zespołu, doskonale bawiąc się muzycznymi konwencjami i stylami,  ciągle zaskakując łomżyńską  publiczność  estradowymi kreacjami, stylowością wykonań i poziomem artystycznym. Nigdy nie byli zespołem tylko odtwarzającym mechanicznie dawne przeboje.
- Te utwory brzmiały zawsze  wyjątkowo  w  wykonaniu moich wokalistów - mówi  Bernard Karwowski. -  Nawet jeśli nie były poddawane dodatkowym aranżacyjnym zabiegom, dzięki wrażliwości i energii  młodych ludzi i tak nabierały innych barw.
Rozwojowi artystycznemu wokalistów sprzyjał kontakt z młodymi profesjonalnymi muzykami, którzy na wiele lat związali się z PopArtem, tworząc z członkami grupy i jej szefem muzyczne i koleżeńskie  relacje. Oprócz nich na koncertach  gościnnie pojawiali się  też znani artyści, jak na przykład wokalista Studio Buffo Michał Milowicz, Elżbieta Dmoch z zespołu Dwa Plus Jeden, czy Grażyna Łobaszewska. Po pokoleniowej wymianie, która miała miejsce sześć lat temu,  kolejna już  generacja utalentowanej wokalnie młodzieży reprezentuje barwy PopArtu. W tym okresie  grupa przygotowała osiem premierowych programów, dała setki koncertów  i nieźle „zamieszała” na ogólnopolskiej festiwalowej scenie zdobywając wiele  nagród – zespołowych  i indywidualnych – na większości liczących się  konkursów. Postępy czynione przez młodych wokalistów są tak duże, że konwencjonalne muzykowanie  przestaje im wystarczać. Zauważa to ich instruktor:
- Coraz częściej mam wrażenie, że mają ochotę na coś trudniejszego, gdzie ich głosy byłyby w roli głównej – mówi Karwowski. - Śpiewanym a capella  utworem "Blackbird" i  „Here Comes The Sun”, który wykonany był tylko z perkusyjnym loopem , dwa  razy z rzędu wygraliśmy warszawski  festiwal Beatlemania. Być może  muzyka totalnie wokalna jest pomysłem na przyszłość tego zespołu ?
Przyszłością grupy są też jej najmłodsi członkowie.
- To taki trochę eksperymentalny skład – uśmiecha się Karwowski -  nigdy nie pracowałem z tak małymi dziećmi. W ubiegłym roku kilkoro moich  znajomych przyprowadziło do mnie swoje pociechy w wieku „późno przedszkolnym” i „wczesno szkolnym” i  tak to się zaczęło.
Do nich dołączyli wkrótce inni i  aktualnie siódemka bardzo młodych, ale niezwykle energicznych ludzi spędza sen z oczu instruktorowi MDK-DŚT.
- Są spontaniczni i utalentowani, praca z nimi daje dużo satysfakcji, ale czasami nie jest łatwo. Żeby utrzymać ich koncentrację, aktywność i optymalną temperaturę na zajęciach trzeba mieć zawsze coś  w zanadrzu – na przykład dobre słodycze, albo alternatywne pomysły repertuarowe, gdyż czasami coś, co jeszcze ostatnio  wszystkich  kręciło, dziś już jest passe - mówi pan Bernard. - Cały czas szukam pomysłu na pracę z nimi. Jest to dla mnie spore  wyzwanie,  ale dzięki niemu i ja wciąż uczę się czegoś nowego.
Także koncert z Filharmonią Kameralną  podsumowujący 15 lecie grupy to okazja do stworzenia czegoś nowego, a jednocześnie przypomnienia jej najciekawszych dokonań. Oprócz utworów z programów, które przygotowała aktualna ekipa wokalistów i muzyków (utwory z repertuaru Bemibek, Steviego Wondera,  The Beach Boys) jubilaci sięgnęli  do swego przepastnego archiwum po pozycje z pierwszego okresu działalności Studia Piosenki. Zaprezentują m.in. wiązankę utworów z  musicalu „Hair”, piosenki Abby, Dwa Plus Jeden i oczywiście Beatlesów, od których 15 lat temu wszystko się zaczęło.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę