Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Nasze (drogie) autobusy...

Tylko dwie skandynawskie firmy Volvo i Scania chcą dostarczyć do Łomży nowe autobusy miejskie. Siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji otwarto oferty złożone w drugim przetargu na na dostawę 22 fabrycznie nowych, niskopodłogowych i jednoczłonowych autobusów miejskich. I choć zaproponowane ceny są niższe niż za pierwszym razem, to jednak i tym razem przekraczają one „możliwości” MPK. Jeśli władze miasta nie znajdą dodatkowych środków przetarg trzeba będzie unieważnić.

Przypomnijmy zakup 22 nowych autobusów komunikacji miejskiej jest częścią projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego Łomży i okolic - etap II” na który Łomża  ma  otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Poza autobusami projekt obejmuje m.in. przebudowę bazy MPK przy ul. Spokojnej, zakup systemu zarządzania i informacji oraz wdrożenie w miejskich „czerwoniakach” biletu elektronicznego. Cały program „modernizacji” MPK oszacowany był na 30 milionów złotych, a pozyskane dofinansowanie sięga 12,2 mln zł. Największą częścią projektu jest zakup nowych autobusów, które z obiegu mają wyprzeć wysłużone jelcze, i jednocześnie doposażenie 15 już posiadanych przez MPK autobusów marki Volvo.  I właśnie tej części zadnia  tego dotyczył  przetarg na który do dziś można było składać oferty. Okazało że, tak jak w przetargu ogłoszonym w czerwcu, autobusy do Łomży chcą sprzedawać tylko Scania i Volvo.  Tym razem ich oferty są o kilka milionów złotych niższe niż poprzednio. Oferta Scanii opiewa na niemal 24,2 mln zł, a Volvo na prawie 30,4 mln zł. brutto. Niestety także ta tańsza oferta jest powyżej kwoty jaką na zakup ma MPK. Brakuje około pół milion złotych.     
W tej chwili złożone ofert są analizowane pod względem formalnym, później trzeba będzie je przeanalizować także merytorycznie. Komisja przetargowa na wybór najkorzystniejszej ma 60 dni. To oznacza, że nie ma szans, aby pierwsze nowe autobusy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dotarły do miasta w tym roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę